Aktualności

Monier Braas: Budownictwo mieszkaniowe ma się dobrze

23.02.2016

Według wstępnych danych GUS w ubiegłym roku oddano do użytkowania 147710 mieszkań, tj. o 3,2% więcej w porównaniu z 2014 r. Oznacza to, że dobra passa w branży budowlanej nadal trwa.

Pozytywny trend widać również w wydawanych pozwoleniach na budowę mieszkań lub zgłoszeniach projektu budowlanego (po ubiegłorocznej zmianie przepisów). Ich liczba w 2015 roku wyniosła 188822, co stanowiło o 20,5 proc. więcej pozwoleń na budowę niż rok wcześniej.

Więcej inwestorów indywidualnych
Największy udział w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni. Oddanych zostało 79731 mieszkań, czyli o 4,7% więcej niż w 2014 roku. Stanowiło to 54 proc. wszystkich inwestycji. Oznacza to, że Polacy, mimo niemałych kosztów chętnie decydują się na budowę domu.

Suburbanizacja, czyli wsi spokojna, wsi wesoła!
Z kolei badania przeprowadzone w 2015 roku przez CBOS pokazują, że w porównaniu do końca lat 90. Polacy chętniej wybierają życie poza miastem. W 1998 roku wieś jako preferowane miejsce zamieszkania wskazało 30 proc. pytany, tymczasem obecnie aż 40 proc. respondentów zadeklarowało, że chciałoby żyć na wsi, a 18 proc. w małym miasteczku, gdzie również dominują domy jednorodzinne.

Klasyczny dworek
Preferencje estetyczne Polaków łatwo można dostrzec po rosnących jak grzyby po deszczu osiedlach. Najczęściej spotkamy tzw. styl dworkowy, a więc prostą bryłę z dachem spadzistym, nierzadko zaopatrzoną w klasyczny ganek z kolumnami. Według raportu „Rynek pokryć dachowych w Polsce 2014 – Prognozy rozwoju na lata 2014-2020” przygotowanego przez PMR, dach spadzisty najczęściej pokrywa dachówka ceramiczna.

Nowoczesna willa
Dach spadzisty pokryty dachówką ceramiczną nie oznacza jednak, że estetyka domu musi być klasyczna. Zakładkowe dachówki płaskie, takie jak Turmalin BRAAS, to doskonała alternatywa dla dachówek profilowych czy płaskich, ale równie klasycznych karpiówek. Jednocześnie ich zastosowanie pozwala uwypuklić nowoczesną elegancję i charakterystyczny dla współczesnej architektury kult minimalizmu.

źródło i zdjęcie: zdjęcia zamieszczone w informacji pochodzą z archiwum firmy Monier Braas Sp. z o.o., producenta kompletnych systemów dachowych Braas

Firma powiązana:

Monier Braas

Telefon 801 900 555, dla tel. kom.: 22 481 39 86
www.monier.pl, www.gwarancjasystemowa.pl
info.pl@monier.com

Monier Braas