Aktualności

Zalety i wady drzwi otwieranych na zewnątrz budynku według AFB

22.02.2016

Zalety drzwi otwieranych na zewnątrz: Ościeżnica drzwi wydaje się być dosyć wąska, są widoczne 4 masywne (choć świadczące o solidnej konstrukcji drzwi) zawiasy, niewątpliwie nie należą one do elementów zdobiących drzwi (nawet ozdobne osłonki na zawiasy, które poprawiają ich estetykę i dopasowują ich kolor do koloru klamek, to przez swoje jeszcze większe niż zawias wymiary, nie dodają drzwiom lekkości).

Do niewątpliwych zalet, drzwi otwieranych na zewnątrz, należy fakt, że przy tym zwrocie ich otwierania nie ma ryzyka wsypania się do domu "porannej" zaspy śnieżnej, która zamienia się później w niepożądaną kałużę wody.

Wady drzwi otwieranych na zewnątrz:

Drzwi otwierane na zewnątrz budynku maja wadę estetyczną - gorzej optycznie wyglądają, niż drzwi otwierane do wewnątrz, głownie z takiego powodu, że jest mniej widoczna ościeżnica (zasłonięta z tej strony przylgą skrzydła).
Wadą drzwi otwieranych na zewnątrz jest to, że w okresie zimowym trzeba dokładać starań, aby utrzymywać spocznik przed drzwiami w należytej czystości. Ubity śnieg i lód, należy systematycznie usuwać, aby uchronić dolną krawędź drzwi przez uszkodzeniem (a tu trzeba przypomnieć, że przy najczęściej stosowanych jednakowych poziomach podłogi wewnątrz budynku i na zewnątrz budynku - luz pomiędzy zewnętrzną posadzka, a dolną krawędzią skrzydła, wynosi zaledwie 1 cm - wewnątrz budynku, to jest aż 1 cm, ale na zewnątrz taki luz może okazać się zbyt mały jeżeli zechcemy na spoczniku położyć grubszą wycieraczkę).

Przy zwrocie otwierania drzwi na zewnątrz, polecamy więc zastosować wycieraczkę wpuszczoną w posadzkę, lub wykonać spocznik przed drzwiami na poziomie niższym od poziomu podłogi wewnątrz domu.

Tak jak w drzwiach otwieranych do wewnątrz, tak i tutaj można doszukać się aspektu natury Savoir Vivre: drzwi otwierane przed gośćmi oczekującymi przed nimi przez uchylenie skrzydła na zewnątrz, "odpychają" gości od domu (a przy małym spoczniku, mogą nawet ich spychać na stopnie schodów ) i nie koniecznie muszą iść w parze z gościnnym zaproszeniem do przekroczeni progu domu, w którym są zamontowane.

Kolejną wadą drzwi otwieranych na zewnątrz jest konieczność zastosowania zadaszenia zabezpieczającego górną krawędź skrzydła przed przedostaniem się za nią wody opadowej (jest to warunek który winien być spełniony już przy montażu drzwi pod rygorem utraty praw gwarancyjnych).

Aktualnie projektowane domy zwykle spełniają ten warunek z dużym "zapasem" ponieważ w modzie są duże tarasy, zadaszone tarasy przeddrzwiowe.

Najpoważniejszą jednak wadą tego zwrotu otwierania drzwi jest bardzo duże ryzyko uszkodzenia skrzydła drzwiowego przez "niespodziewany" podmuch wiatru. Taki podmuch wiatru wyrywający z reki klamkę drzwiową uszkadza zwykle zewnętrzną płaszczyznę skrzydła i krawędź węgarka budynku. Mógłby temu zapobiec porządny odbój, ale jest on zwykle montowany już "po szkodzie".

źródło i zdjęcia: AFB - Producent Drzwi Zewnętrznych i Wejściowych

Firma powiązana:

AFB

Telefon 12 642 17 34
www.drzwi.krakow.pl
afb@drzwi.krakow.pl

AFB