Aktualności

Polak w jury międzynarodowego konkursu architektonicznego VELUX

18.02.2016

Znamy już jury konkursu dla studentów architektury International VELUX Award 2016. Wśród jego członków, złożonych z uznanych architektów i przedstawicieli środowiska, po raz pierwszy znalazł się polski architekt Zbigniew Reszka. Już tylko do końca marca można zarejestrować się i wziąć udział w konkursie.

Organizatorzy międzynarodowego konkursu dla studentów architektury International VELUX Award 2016, którego motywem przewodnim jest światło dzienne w architekturze, ogłosili skład jury tegorocznej edycji. Członków jury wybrano we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA) i znaleźli się wśród nich zarówno znani architekci, jaki przedstawiciele mediów architektonicznych.

Tym razem w gronie jury znalazł się architekt z Polski i jest nim Zbigniew ReszkaTym razem w gronie jury znalazł się architekt z Polski i jest nim Zbigniew Reszka, współzałożyciel polskiego biura architektonicznego ARCHDECO, powstałego w roku 1989. Biuro jest znane z tworzenia współczesnych rozwiązań architektonicznych uwzględniających kontekst lokalny i charakter obiektu. Centrum Filmowe w Gdyni, autorstwa ARCHDECO, zdobyło nagrodę "Projekt roku" w konkursie Eurobuild Awards 2015.

Pozostali członkowie jury to: Omar Gandhi (Kanada) – założyciel własnej pracowni i wykładowca na Uniwersytecie Dalhousie, Christine Murray (Wielka Brytania) – redaktor naczelna jednego z najbardziej znanych na świecie czasopism architektonicznych, "Architectural Review", Francesco Veenstra (Holandia) – partner w firmie architektonicznej Mecanoo oraz Per Arnold Andersen (Dania) będący inicjatorem wielu działań Grupy VELUX dotyczących światła dziennego, związany z konkursem International VELUX Award od samego początku, czyli od roku 2004.

W bieżącej edycji jury wyłoni zwycięzców w ramach pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki, jak również, w drugim etapie przyzna nagrody główne. Wszystkie nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach – "Światło naturalne w budynkach" i "Badania nad światłem naturalnym", a łączna pula nagród wynosi 30 000 euro.

W roku 2016 partnerami konkursu International VELUX Award są Światowy Festiwal Architektury oraz międzynarodowe czasopismo architektoniczne "Architectural Review"

Nowi partnerzy IVA 2016

W roku 2016 partnerami konkursu International VELUX Award są Światowy Festiwal Architektury oraz międzynarodowe czasopismo architektoniczne "Architectural Review", dzięki którym projekty najlepszych studentów architektury zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności. Nazwiska zwycięzców konkursu poznamy podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie 18 listopada 2016 roku, a nagrodzone projekty w podziale na regiony oraz laureaci nagród specjalnych VELUX zostaną zaprezentowani w listopadowym wydaniu czasopisma "Architectural Review".

Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award- "Bardzo się cieszymy, że podczas festiwalu w Berlinie zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu znajdą się na scenie obok najbardziej wpływowych architektów i będą mogli poszczycić się publikacją swoich projektów w jednym z najbardziej znanych czasopism branżowych, "Architectural Review"".— mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

Rejestracja trwa

Rejestracja do konkursu trwa do 31 marca 2016 roku i można się do niego zgłaszać indywidualnie lub zespołowo. Każdy student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego. Aby znaleźć się na liście uczestników należy podać podstawowe dane w formularzu na stronie konkursu iva.velux.com. Tylko osoby zarejestrowane mogą przesłać swoje projekty.

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

  • 31 marca 2016: zamknięcie internetowej rejestracji uczestników,
  • 31 maja 2016: ostateczny termin przesyłania projektów,
  • 18 listopada 2016: ogłoszenie zwycięzców.

źródło i zdjęcia: VELUX

Firma powiązana:

VELUX Polska Sp. z o.o.

Telefon 22 33 77 000
www.velux.pl
kontakt@velux.pl

VELUX Polska Sp. z o.o.