Aktualności

MIKADO: współczesne kandelabry-pająki. Luci Italiane, brand Morosini. Design: Filippo Mambretti

28.12.2015

Lampa Mikado dekonstruuje klasyczną estetykę wiszących kandelabrów, określa ją na nowo, odpowiednio do wymogów wspołczesności. Tu nic się nie stłucze: we nowoczesnych żyrandolach-pająkach nie ma kryształowych wisiorów ani barokowych form.

Kandelabr z kabli to żart z mieszczańskich przyzwyczajeń. Połączenie wyrazistych linii przewodów i płaszczyzn, w jakie je wpisano, z płynnym ruchem całej lampy sprawia, że w przestrzeni powstają proste lub skomplikowane figury geometryczne.

Lampa wisząca Mikado może się składać z dwóch, trzech opraw

 

lub wielu prostych opraw w jednym rzędzie

 

albo tworzyć rozbudowane struktury, przypominające mobile

Minimalistyczny projekt, wychodzący od żarówki na kablu, stał się obiektem sztuki współczesnej – rzeźbą, zawieszoną w przestrzeni. 

Ruch lampy, przechodzenie światła pomiędzy liniami, rozmieszczonymi na różnych płaszczyznach, sprawia, że powstają interesujące struktury, niekiedy bardzo rozbudowane, a na ścianach – ich intrygujące cienie.

Najważniejsza część lamp Mikado: wyeksponowane kable

 

Z  targów EUROLUCE 2015 autor kolekcji lamp Mikado Filippo Mambretti (34 l.) wrócił jako zwycięzca konkursu Young&Design 2015

Z  targów EUROLUCE 2015 autor kolekcji lamp Mikado Filippo Mambretti (34 l.) wrócił jako zwycięzca konkursu Young&Design 2015.

"Dobra interpretacja włoskiej tradycji w nawiązaniu do innych kultur" – jury doceniło innowacyjność wykorzystania dekoracyjnej funkcji kabli oraz użycie w koncepcji lampy jednocześnie masy materiału i pustej przestrzeni między jej elementami.

"Design to lustrzane odbicie społeczności, dla której powstaje. My, projektanci, wymyślamy dobra konsumpcyjne przyszłości, używając naszej inteligencji i poczucia estetyki. Staramy się podnieść poziom przydatności i funkcjonalności produktu, łącząc go ze stylem życia, technologią i innowacyjnością, która wpisana jest w ewolucję ludzkości. Moja wizja, to nowoczesny projekt, którym harmonijnie łączy estetykę, funkcjonalność, technologię i emocje". – Filippo Mambretti

Filippo Mambretti urodził się w Como w 1981 r. Jest absolwentem dwóch wydziałów politechniki w Mediolanie: wnętrzarstwa i projektowania mebliFilippo Mambretti urodził się w Como w 1981 r. Jest absolwentem dwóch wydziałów politechniki w Mediolanie: wnętrzarstwa i projektowania mebli. Jest też nauczycielem akademickim i zawodowo projektuje designerskie meble. Ma na koncie wiele nagród, m.in. Infiniti Design Contest 2011, Castelli Design Contest 2012, Autoprogettazione 2.0 Obecnie poza pracą wykładowcy m.in. na politechnice w Mediolanie, prowadzi własne Mambro Design Studio w Chiasso, realizuje też własne projekty w Szwajcarii i innych krajach Europy.

Nowoczesne wnętrze typu loft, oświetlone dwoma kandelabrami Mikado

Lampa Mikado daje użytkownikowi ogromne możliwości – można jej nadać niemal zupełnie dowolny kształt, od minimalistycznej, prostej formy po rozbudowane, okazałe konstrukcje.

Różnorodność wersji oświetlenia, od linearnych po rozmierszczone na okręgu, pozwala na mnóstwo kombinacji, które zawsze można uprościć lub na odwrót – wzbogacić i rozbudować. Od skromnego rządka prostych opraw po asymetryczne, przestrzenne formy, przypominające wielkie kandelabry.

Jak to jest zrobione?

Źródło LED osadzono w metalowych oprawach o kształcie smukłego stożka. Do wyboru są dwa kolory: aluminium i czarny.
Dostępne są także oprawy z dufuzorem ze szkła, które stanowią dodatkową ozdobę kolekcji Mikado.

Lampa może mieć od 1 do 18 pojedynczych opraw.
Długość: od 18 cm do 300 cm (lampa na listwie poziomej) i do 80 cm (konstrukcja przestrzenna na okręgu)
Długość od sufitu do wyboru: 110 - 120 – 145 – 150 – 195 cm
Dyfuzor: satynowane szkło
Kolory metalowych opraw: aluminium lub czarny.

Mikado, japoński cesarz, był uważany za potomka Słońca w prostej linii i nikt nie śmiał patrzeć na niego inaczej, niż wznosząc wzrok ku górze.

Kształt oprawy lamp przypomina ozdobne, spiczaste tuleje, nakładane niegdyś na palce u dłoni cesarza: żywy bóg nie trudnił się pracą.

Czym w Luci Italiane jest brand Morosini?

Morosini to kwintesencja najbardziej eksperymentalnego oświetlenia – marka, którą cechuje świeżość i innowacyjność – oraz miłość do nowoczesnego designu.

Naturalne środowisko Morosini to miejsce, gdzie żyją nowe pomysły.

Design nie jest kwestią instynktu. To swobodna myśl, przemierzająca przestrzeń.
To pomysł, który staje się namacalny, dzięki użytym materiałom.

To zwycięstwo nad zaskoczeniem, zagubieniem się między myślą a czuciem zmysłowym, gra pomiędzy wyglądem a percepcją rzeczy, rzeczywistością a polem dla wyobraźni.
"Tylko stale szukając piękna, w końcu je znajdziecie" – Pablo Picasso

Lampa Santral, Luci Italiane, brand Morosini

Eksprymentujemy z materiałami, definiujemy na nowo przestrzeń.
Jeśli efekt cię zaskoczył... to musi być Morosini.

Kolekcja lamp Mikado jest rozwinięciem koncepcji użytej przy projektowaniu lamp Santral tego samego artysty – Filippo Mambretti.

źródło i zdjęcia: INTERIUM