Aktualności

Badanie Somfy: Dwie trzecie Polaków chce mieć inteligentny dom

14.12.2015

Już blisko dwie trzecie Polaków chce mieć inteligentny dom - wynika z badania przeprowadzonego dla polskiego oddziału francuskiej firmy Somfy. Powód? Smartdomy są coraz częściej kojarzone przez nas z bezpieczeństwem, oszczędnością i komfortem.

W tym samym badaniu jedna piąta respondentów zadeklarowała, że obecnie już posiada w domu inteligentne urządzenia. Jakie rozwiązania cieszą się największym powodzeniem?

Badani zainteresowani smartdomem w pierwszej kolejności wybierają inteligentne oświetlenie (87 proc.), którym mogą sterować smarfonem lub zaprogramować tak, by o danej porze i w danych okolicznościach automatycznie się włączało lub wyłączało. Niewiele mniej osób chce sterować, np. za pomocą aplikacji na tablecie klimatyzacją oraz ogrzewaniem (83 proc.) Tyle samo Polaków zainteresowanych jest inteligentnym alarmem, a 80 proc. - zainstalowaniem monitoringu pozwalającego kontrolować przez laptopa i telefon tego, co się dzieje aktualnie w domu. Inteligentne zarządzanie bramą wjazdową, która automatycznie się otwiera lub zamyka interesuje 81 proc. respondentów.

Dom inteligentny jest też systemem coraz bardziej rozpoznawalnym

Jak zaznacza Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy Polska, taki dobór urządzeń powiązany jest z oczekiwaniami, jakie Polacy mają wobec inteligentnych domów.

- "Dla większości Polaków ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo ich domu i jego domowników oraz kwestie oszczędnościowe, np. na prądzie czy ogrzewaniu. W naszym badaniu na te kwestie uwagę zwróciło aż 9 na 10 respondentów". - mówi.

Dom inteligentny jest też systemem coraz bardziej rozpoznawalnym. 84 proc. ankietowanych zadeklarowało kontakt z tym pojęciem, a 65 proc. potrafi powiedzieć, czym się takie rozwiązanie konkretnie charakteryzuje. Ankietowani w badaniu przyznali również, że sami postrzegają dom inteligentny jako rozwiązanie nowoczesne, funkcjonalne, oszczędne, energooszczędne, automatyczne i innowacyjne.

-"Smartdomy to nie jest już atrakcja zarezerwowana wyłączenie dla zamożnych fanów nowinek i gadżetów. Domowe urządzenia, którymi możemy sterować za pomocą smartfona czy laptopa nawet z drugiego końca świata zaczynają być częścią życia przeciętnej rodziny. Tak dzieje się na świecie i tak zaczyna być u nas - uważa Radosław Borkowski i mówi, dlaczego tak się dzieje: - Inteligentny dom, dzięki indywidualnym ustawieniom, dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas i pieniądze oraz kontrolować to, co się dzieje w naszym domu, gdy nas w nim nie ma. Czujemy się więc dzięki niemu bezpieczniej i wygodniej".

Według Radosława Borkowskiego popularność domów inteligentnych w Polsce będzie jeszcze rosła. Aż 57 proc. przepytanych Polaków uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat każdy dom i mieszkanie w Polsce stanie się inteligentne.

Badanie przeprowadzono dla Somfy Polska przez MEC Analitics & Insight w dniach 8 – 30 września 2015 r. na reprezentatywnej grupie 510 osób.

źródło i zdjęcia: Somfy

Firma powiązana:

Somfy

Telefon 22 509 53 00
www.somfy.pl
biuro@somfy.pl

Somfy