Aktualności

Płyty LivingBoard firmy Pfleiderer prudukowane bez użycia formaldehydu

09.12.2015

Płyty drewnopochodne LivingBoard produkowane są z drewna pochodzącego z obszarów objętych odpowiedzialną gospodarką leśną.

LivingBoard to połączenie innowacyjnej technologii i właściwości ekologicznych. Płyta ta została wykonana w 90% z drewna świerkowego, charakteryzującego się naturalnie niską emisją związków lotnych, przy użyciu wolnego od formaldehydu kleju PU. Zawartość formaldehydu w tej płycie jest niższa o 70% w stosunku do płyty klasy E1 uznawanych za przyjazne ludziom i środowisku. Wykorzystywane do jej produkcji drewno - produkty uboczne z tartaków i drewno z trzebieży - pochodzi z obszarów objętych odpowiedzialną gospodarką leśną, co potwierdzają certyfikaty FSC lub PEFC.

Obok proekologicznych rozwiązań, LivingBoard charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na zginanie we wszystkich kierunkach i zapewnia dobrą izolację akustyczną. Ma jednakowe właściwości wzdłuż i w poprzek, co przekłada się na optymalne wykorzystanie materiału. Zapewnia wysoką odporność na działanie wilgoci - pęcznieje widocznie mniej niż standardowa płyta OSB - o ok. 33%. Jak pokazują badania, dzięki zastosowaniu specjalnych połączeń PU LivingBoard jest też odporna na rozwój pleśni.

Niezwykle istotne jest również to, że płyta ta ma niską szybkość wypalania, która zapewnia większe bezpieczeństwo w przypadku pożarów. Możliwe jest to dzięki jednolitej budowie i równomiernie wysokiej gęstości objętościowej.

Płyta LivingBoard dostępna jest w różnych klasach jakości i wielu opcjach (m.in. z frezami pióro-wpust - nawet w opcji czterostronnego pióro-wpustu; z mikrowiórem do zastosowań w warunkach wilgotnych; z powierzchnią ochronną Face Contiprotect, chroniącą przed deszczem na otwartych robotach budowlanych), co pozwala dopasować ją do konkretnych funkcji. Zastosowanie znajduje zarówno w obiektach prywatnych, jak i publicznych - szkołach, biurach, hotelach...

Wykorzystywana jest przy tworzeniu wewnętrznego i zewnętrznego poszycia dachu, jako obudowa stropów i ścian, a także konstrukcja podłogowa. Dzięki gładkiej powierzchni nadaje się pod wykończenie wnętrz oraz oklejania folią czy laminatami HPL.

źródło i zdjęcia: Pfleiderer