Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy elewacyjne

Kolekcja Nostalgie Vandersanden - Jak powstają postarzane cegły?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2019-08-20

Stare domy mają duszę, a jeśli dodatkowo stylem pasują do swego "wieku", to wówczas można mówić o niepowtarzalnym klimacie, który ciężko byłoby odtworzyć za pomocą nowoczesnych materiałów. Ale czy aby na pewno?

Wielu inwestorów, zainteresowanych tradycyjnymi trendami, dla uniknięcia sztucznego efektu, zwraca się w kierunku materiałów z odzysku. W przypadku cegły rozbiórkowej, problem pojawia się w momencie, gdy nie jesteśmy pewni z jakiego rodzaju budynku została pozyskana.Jeśli nie mamy szczęścia i udało nam się zdobyć cegłę z np. obory, wówczas może okazać się, że jest ona przesiąknięta ciężkim do usunięcia odorem, albo co gorsza pleśnią i grzybami.

W takich chwilach z pomocą przychodzą producenci, którzy często oferują, mające wiernie odwzorowywać stare, specjalnie postarzane cegły, które to z jednej strony są bardzo estetyczne, a z drugiej zapewniają pewność źródła pochodzenia.

Jak oni to robią?

Większość producentów dokonuje procesu postarzania poprzez wrzucenie nowych cegieł do specjalnego bębna, w którym to następnie obijają się o siebie, a na ich rogach i krawędziach powstają uszkodzenia i drobne pęknięcia.Dla wzmocnienia efektu, w cyklu tym używa się dodatkowo zaprawy murarskiej, która imituje tę, nie do końca usuniętą ze starych cegieł.

Jak robi to Vandersanden?

W firmie Vandersanden podejście do tego procesu jest zgoła odmienne. Nie niszczy się tu nowych, wypalonych już cegieł cegieł, ale postarza się je jeszcze przed wypałem. Uformowane i wysuszone cegły są bardziej miękkie i łatwej poddają się obróbce, a ich końcowa forma nie jest tak agresywna, jak w przypadku poprzedniej metody.

Obijanie daje wówczas subtelniejszy wygląd, nie pęknięć i uszkodzeń ale „miękkich” wgnieceń i zaokrągleń, a dodane w procesie wapno i zaprawa pokrywają także brzegi i kanty. Po wypaleniu cegła taka wygląda bardzo naturalnie, a efekt jest trwały i nie ulega „zmyciu” po latach. Dlatego też kolekcja Nostalgie jest tak wyjątkowa.

Certyfikaty i patenty

Grupa Vandersanden jest jedynym producentem na świecie, wytwarzającym cegłę postarzaną w ten sposób.Uzyskaliśmy wyłączność patentową na tę technikę, którą stosujemy także w innej grupie produktowej, sygnowanej naszą marką. W tego typu produktach łączy się wysokie parametry i jakość nowej cegły (testowana zgodnie ze standardami BENOR i CE) z atrakcyjnym, starym wyglądem.

źródło i zdjęcia: Vandersanden

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny