Aktualności

HK-Lasur firmy Remmers – ochrona drewna stosowanego na otwartej przestrzeni

07.10.2015

16.VI.1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał na starosądeckich błoniach kanonizacji błogosławionej Kingi. Według ogólnego planu pielgrzymki, po uroczystości Ołtarz Papieski miał być rozebrany, a świadkiem historycznego wydarzenia pozostać miała kapliczka z figurą pana Jezusa „frasobliwego”.

Zainteresowanie pielgrzymów i turystów Ołtarzem wpłynęło jednak na decyzję władz samorządowych i niezwykła pamiątka została na miejscu.Ołtarz jest drewnianą konstrukcją, dwukondygnacyjną z podwyższoną częścią środkową, którą wieńczy dach z charakterystycznymi wieżyczkami. Budowla została wykonana z drewna świerkowego i jodłowego. Mensa ołtarzowa pierwotnie wspierała się na dwóch słupach soli kamienne, pochodzącej z kopalni w Bochni, jednak ze względu na niszczący wpływ warunków atmosferycznych zostały one zastąpione granitowymi. Nad mensą ołtarzową wisi kopia wizerunku kanonizacyjnego, pędzla Józefy Kamińskiej.

Budowla została wykonana według projektu zakopiańskiego architekta Zenona Andrzeja Remi. W związku z nieplanowanym wcześniej pozostawieniem Ołtarza, w latach 1999-2003 poddany on został przeróbkom konstrukcyjnym, które nie zmieniły jego wyglądu, jednak pozwoliły zabezpieczyć obiekt, aby mógł służyć jeszcze wielu pokoleniom. Obecnie są wykonywane prace zabezpieczające drewno na zewnątrz.

Ochrona drewna w technologii RemmersPierwotnie powierzchnia drewna została pomalowana lakierami bezbarwnymi, które nie zabezpieczyły jej odpowiednio. Pod wpływem warunków atmosferycznych powłoka uległa znacznej degradacji biologicznej.W roku ubiegłym, po oględzinach obiektu zdecydowano się na zastosowanie lazury firmy Remmers – HK-Lasur. „Zaproponowałem, aby po dokładnym oczyszczeniu mechanicznym drewna zabezpieczyć je produktem HK-Lasur w kolorze jasny dąb” – mówi Marek Gacek, przedstawiciel handlowy Remmersa z małopolskiego.

Dzięki inteligentnej formule „3 w 1” użytkownik otrzymuje jeden produkt pełniący funkcję impregnatu, powłoki gruntującej i lazury. Stosowanie staje się prostsze i szybsze. Powłoka HK-Lasur wnika głęboko w drewno, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na procesy „oddychania” drewna. Zapewnia ochronę przed grzybami, insektami, porostami, promieniowaniem UV oraz zabezpiecza drewno przed wietrzeniem powierzchniowym.

Cienka błona otula bezpiecznie drewno, nie pękając i nie łuszcząc się. Po kilku latach można dokonać jej renowacji bez specjalnych nakładów czasowych na prace przygotowawcze. Lazura dzięki niewielkiej zawartości rozpuszczalników (VOC) spełnia wymagania aktualnych dyrektyw UE.Prace remontowe Ołtarza wykonywane są w znacznej części przez osoby prywatne, pod nadzorem przeszkolonych pracowników Centrum Opoka. Od wielu lat obiekt odwiedza rocznie ok. 500 000 ludzi.

Aby na długi czas zachować piękno drewna warto sięgać po zaawansowane produkty – podsumowuje Marek Gacek. Odpowiednio zabezpieczone drewno zachowuje swoje indywidulane cechy i może być eksponowane przez wiele lat.

źródło i zdjęcie: Remmers

Firma powiązana:

Remmers

Telefon 61 816 81 00
www.remmers.pl
budowle@remmers.pl

Remmers