Aktualności

Laminaty HPL Pfleiderer - kiedy liczy się higiena

16.10.2015

Wnętrza placówek medycznych muszą spełniać surowe kryteria dotyczące warunków sanitarnych i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czystość i higiena to tu warunek konieczny. By ułatwić jej utrzymanie w aranżacji wnętrz gabinetów, recepcji i szpitalnych sal warto sięgnąć po materiały, które posiadają atesty higieniczne wymagane w placówkach medycznych - laminaty HPL firmy Pfleiderer.

Higiena i jej utrzymanie to kwestie absolutnie pierwszorzędne w przypadku wykańczania wnętrz placówek medycznych. Przeprowadzając prace budowlane, trzeba zwracać uwagę nie tylko na kwalifikacje zatrudnionych ekip budowlanych, ale również na wykorzystywane materiały. W pomieszczeniach, w których każdego dnia przebywa tak wiele osób o różnych schorzeniach - czystość ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale jest podstawą bezpiecznego funkcjonowania personelu i pacjentów.

Dlatego podłogi, ściany, elementy zabudowy i meble muszą być wykonane z materiałów posiadających atesty higieniczne lub świadectwa jakości zdrowotnej. Ponadto powinny w znaczący sposób ułatwiać zachowanie czystości. Wymogi te spełniają antystatyczne laminaty HPL i blaty laminowane Pfleiderer.

Wybrane wzory tych produktów pokryte są antybakteryjną powłoką MicroPlus. Jak pokazują badania, w porównaniu z innymi materiałami, powłoka ta ma ponad tysiąckrotnie większą skuteczność antybakteryjną. Laminaty i blaty z MicroPlus doskonale sprawdzają się zwłaszcza w miejscach wyjątkowo narażonych na obecność bakterii - na przykład ladach recepcyjnych czy aptecznych, które dotykają chorzy czekający na rejestrację lub zakup zalecanych przez lekarzy leków.

Oprócz higieny, laminaty HPL gwarantują wyjątkową wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne

Odporność przede wszystkim
Oprócz higieny, laminaty HPL gwarantują wyjątkową wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne - otarcia, pękanie czy uderzenia, których nie da się uniknąć w pomieszczeniach wykorzystywanych codziennie przez wiele osób.

Świetnie sprawdzają się jako okładziny sufitowe i ścienne, stanowiąc doskonałą alternatywę dla stosowanych powszechnie zabudów gipsowych i farb, które nie wytrzymują intensywnej eksploatacji i wymagają częstych remontów i prac konserwacyjnych. Laminaty odporne są również na działanie wilgoci, wysokiej temperatury, a także środków chemicznych, które zwłaszcza w laboratoriach są wykorzystywane każdego dnia.

Dzięki swoim właściwościom przeciwpożarowym – w wersji trudno zapalnej Flame Protect – laminaty HPL mogą być stosowane nawet w ciągach komunikacyjnych i ewakuacyjnych –  korytarzach i punktach rejestracyjnych. HPL Duropal pod działaniem ognia nie tworzy spadających kropel i nie mięknie, a dodatkowo nie wytwarza dużej ilości dymu, który stanowi największe zagrożenie dla pacjentów podczas pożaru.

Lekarze coraz częściej podkreślają, że odpowiednio dobrane leki i zabiegi medyczne to tylko część terapii prowadzącej do wyzdrowienia pacjentów

By pacjent czuł się dobrze
Lekarze coraz częściej podkreślają, że odpowiednio dobrane leki i zabiegi medyczne to tylko część terapii prowadzącej do wyzdrowienia pacjentów. Nie mniej ważna powinna być troska o jego samopoczucie. Tu niebagatelną rolę odgrywa otoczenie chorych. Wygląd szpitalnych sal i łazienek, korytarzy, recepcji i gabinetów musi pozytywnie wpływać na psychikę osób tam przebywających.

Projektanci coraz większą wagę przykładają do kompleksowych rozwiązań - chętniej sięgają po atrakcyjne wizualnie formy i akcenty kolorystyczne. Laminaty HPL, a dokładniej ich bogata oferta wzornicza, stanowią tu idealną propozycję. Atrakcyjne barwy - lekkie pastele, nasycone błękity, żółcie, czerwienie i zielenie, a także wiele dekorów drewnopochodnych - jasnych i ciemnych, pozwalają na wzorniczą zabawę i tworzenie przyjaznych, ciepłych aranżacji przyciągających wzrok i uspokajających pacjentów.

Laminaty HPL z sukcesem wykorzystać można zarówno w pomieszczeniach: o dużym natężeniu ruchu (np. recepcjach, poczekalniach), wyjątkowo wilgotnych (np. łazienkach), wymagających sterylnych warunków (gabinety zabiegowe), jak i wyposażonych w specjalistyczny sprzęt (sale rehabilitacyjne)

Komplementarność oferty Pfleiderer pozwala na utrzymanie spójnej wzorniczo koncepcji, nawet we wnętrzach o różnych przeznaczeniu. Laminaty HPL z sukcesem wykorzystać można zarówno w pomieszczeniach: o dużym natężeniu ruchu (np. recepcjach, poczekalniach), wyjątkowo wilgotnych (np. łazienkach), wymagających sterylnych warunków (gabinety zabiegowe), jak i wyposażonych w specjalistyczny sprzęt (sale rehabilitacyjne).

Swobodę projektantom zapewniają również wyjątkowe właściwości laminatów HPL. Dzięki temu, że można je stosować na powierzchniach zaokrąglonych i obłych, wykorzystuje się je przy obudowie filarów, ścianek modułowych i parawanów czy lad.

źródło i zdjęcia: Pfleiderer