Aktualności

Przegląd produktów przeciwpożarowych PFLEIDERER

23.09.2015

Ochrona przeciwpożarowa - zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej to temat niezwykle istotny. U jej podstaw leży zastosowanie podczas budowy i do wykończenia wnętrz materiałów trudno zapalnych, lub wręcz niepalnych. Właśnie takie produkty - płyty i kompozyty proponuje firma Pfleiderer.

W Polsce wybucha rocznie ok. 170 000 pożarów, w których ginie przeszło 580 osób, a około 4000 doznaje nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu. Nowelizacja krajowych przepisów i harmonizacja ich z prawem europejskim wprowadziła wymagania bezpiecznego projektowania na wypadek pożaru i zwiększyła odpowiedzialność architektów i projektantów. Przepisy zabraniają stosowania do wykończenia wnętrz w strefach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, materiałów i wyrobów łatwo zapalnych, których produkty rozkładu termicznego są bardzo toksyczne lub intensywnie dymiące.

Dlatego Pfleiderer opracował i wprowadził do oferty gamę produktów o podwyższonych parametrach ognioodporności - niepalnych, niezapalnych i trudno zapalnych. Dzięki innowacyjnej, opracowanej przez specjalistów budowie opartej na wykorzystaniu odporniejszych na działanie płomieni materiałów, płyty z oferty Pfleiderer stanowią doskonały wybór na prewencyjną ochronę przeciwpożarową i mogą być bezpiecznie stosowane tam, gdzie standardowe produkty zawodzą.

Oferta Pfleiderer obejmuje 15 produktów - płyt i kompozytów ocenionych według normy EN 13501-1. Ich klasa reakcji na ogień, ilość i szyb kość powstawania dymu w warunkach pożaru oraz intensywność wytwarzania płonących kopel i cząstek zależą od rodzaju rdzenia oraz okładzin płyt i kompozytów.

Laminaty

Laminaty HPL i HPL Compact HPL (High Pressure Laminates) to laminaty wysokociśnieniowe powstałe w wyniku sprasowania pod ciśnieniem min. 5 MPa i w temperaturze 120 - 150 °C kilku warstw papieru zaimpregnowanego żywicą fenolową oraz papieru dekoracyjnego zaimpregnowanego żywicą melaminową. Laminat HPL jest odporny na: wilgoć i wodę; zaplamienie pochodzenia spożywcze go i chemicznego; zarysowania oraz ścieranie; wysoką temperaturę i żar z papierosa, a także łatwy w utrzymaniu czystości.

Duropal-HPL Compact Pyroex lub Duropal-HPL Compact Metallic Pyroex to laminaty kompaktowe z czarnym lub białym rdzeniem i obustronną powłoką dekoracyjną na bazie żywicy melaminowej. Cechują się one właściwościami zmniejszającymi rozprzestrzenianie się ognia. Typowe obszary ich zastosowania: osłony przed uderzeniem, osłony ścienne, elementy mebli i zabudów w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych w różnego typu obiektach użyteczności publicznej, m.in. szkołach, hotelach, obiektach sportowo -rekreacyjnych, gabinetach lekarskich, szpitalach. Bardzo podobne zastosowanie mają dekoracyjne laminaty wysokociśnieniowe Duropal-HPL Pyroex oraz Duropal-HPL Metallic Pyroex z odporną na intensywne użytkowanie powłoką na bazie żywicy melaminowej i zeszlifowaną tylną stroną (z klasyfikacją IMO - Low Flame-Spread Surface Material).

Materiały drewnopochodne

Jako przeciwpożarowe okładziny ścienne wewnątrz obiektów przemysłowych, administracyjnych, w szkołach, hotelach, halach sportowo-rekreacyjnych (wyposażenie wnętrz, meble) warto stosować trudno zapalne płyty wiórowe Pyroex, a wśród nich Premium Board Pyroex (B1) oraz DecoBoard Pyroex, która różni się od poprzedniej tym, że ma obustronną jedno warstwową powłokę dekoracyjną na bazie żywicy melaminowej (na zamówienie może być również z powłoką wielowarstwową).

Na bazie trudno zapalnej płyty wiórowej produkowane są również elementy kompozytowe Duropal - Pyroex mające laminaty Duropal-HPL Pyroex lub Duropal-HPL Metallic Pyroex z obu stron płyty. Natomiast na bazie MDF produkowane są płyty Deco-Board MDF Pyroex oraz elementy kompozytowe Duropal MDF Pyroex. Pierwszy z tych wyrobów to płyta MDF z obustronną powłoką dekoracyjną z żywicy melaminowej, natomiast drugi składa się z płyty MDF pokrytej obustronnie laminatem Duropal-HPL Pyroex lub Duropal-HPL Metallic Pyroex.

Płyty i kompozyty na bazie mineralnej

Najlepsze właściwości przeciwpożarowe spośród produktów Grupy Pfleiderer mają wyroby produkowane na bazie mineralnej. Element kompozytowy Duropal Vermiculit IMO jest płytą dekoracyjną do wykończania wnętrz wykonaną z niepalnego wermikulitu obłożonego obustronnie laminatem Duropal-HPL Pyroex lub Duropal-HPL Metallic Pyroex. Natomiast niepalna płyta przeciwpożarowa Duropal - flameprotect Compact składa się z białego mineralnego rdzenia i powłoki dekoracyjnej, na bazie żywicy melaminowej, z obu stron rdzenia. Zalecana jest we wszystkich obiektach, gdzie wymagane są materiały niepalne, m.in. w budynkach wysokich i wysokościowych, a ze względu na bogaty asortyment dekorów i duży format również tam, gdzie szczególne znaczenie ma wzornictwo i łatwość utrzymania w czystości.

źródło i zdjęcie: Pfleiderer