Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Nagroda "Powierzchnia roku 2015" dla StoColor Dryonic firmy Sto

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2015-09-16

Ponad 20 zgłoszeń, pięć nominacji, trzy nagrody i firma Sto jako zwycięzca nagrody "Powierzchnia 2015" przyznawanej przez niemiecki Instytut Fraunhofera. Laurem zwycięstwa uhonorowano StoColor Dryonic, farbę fasadową wykorzystującą zasady bioniki.

Nagroda "Powierzchnia roku 2015" dla StoColor Dryonic firmy StoCo roku, począwszy od 2012 Instytut Fraunhofera przyznaje nagrodę "Powierzchnia roku" za innowacyjne zastosowanie i technologię z zakresu techniki powierzchniowej. W tegorocznej edycji po raz pierwszy nagrodzona została farba elewacyjna.

Głównymi kryteriami, które zadecydowały o przyznaniu nagrody były: innowacyjność, zrównoważony rozwój, jakość oraz możliwość zastosowania w przemyśle.

StoColor Dryonic to najnowsza farba z generacji farb Sto IQ-Intelligent Technology. Inspiracją dla jej stworzenia stał się jeden z gatunków chrząszcza żyjącego na pustyni Namib. Powierzchnia jego pancerza składa się z maleńkich hydrofilnych guzków i hydrofobowych wyżłobień, którymi woda może spływać w dół. 

Nowatorska, farba elewacyjna StoColor Dryonic posiada podobnie jak namibijski chrabąszcz hydrofilno hydrofobową mikrostrukturę, dzięki której woda po deszczu, rosie i mgle, gromadząca się na elewacji zostaje błyskawicznie odprowadzona. Woda spływa w rekordowym tempie, dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych powierzchni elewacyjnych. W efekcie farba szybciej schnie, przez co glony i grzyby nie mają żadnych szans a elewacja znacznie dłużej zachowuje trwałość i swą wizualną atrakcyjność. Wyjątkowość tego procesu polega też na tym, ze sprawdza się nie tylko w przypadku deszczu, ale także w warunkach mgły.

Skuteczność z jaką StoColor Dryonic czerpie z natury idzie w parze z łagodnością, z jaką farba oddziałuje na środowisko naturalne. Farba nie tworzy biobójczej warstwy ochronnej, stanowi także barierę dla CO2.

Rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku nowych budynków, jak i renowacji. Powłokę z powodzeniem można zastosować na tynkach elewacyjnych, metalu, klinkierze, tworzywach sztucznych, betonie. Sprawdzi się też na nachylonych płaszczyznach elewacyjnych. Wszystko to w dowolnej kolorystyce.

Zobacz film, czyta - Krystyna Czubówna.
 
(od lewej) Dr. Andreas Weier (Sto), Dr. Martin Metzner (Fraunhofer IPA), Walter Weh, Reiner Schmid, Dr. Christian Schaller, Stefan Basler (Sto). (Źródło: Fraunhofer IPA)Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcia: Sto-ispo

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny