Aktualności

Okap Ciarko cichy bohater kuchni

27.08.2015

Okap to niezbędne w każdej kuchni urządzenie. Jednak ilość dostępnych na rynku modeli (szacuje się, że jest ich ok. 1500) sprawia, że wybór właściwego okapu nie jest taki prosty. Czym się kierować, o czym należy pamiętać planując zakup tego urządzenia? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo poniżej.

Po co właściwie okap?
Mimo sporych zmian postępujących w tej materii decyzja o zakupie okapu wciąż znajduje się na dalszym miejscu niż inne sprzęty AGD czy meble. Zdarza się też, że niektórzy konsumenci rezygnują z zakupu okapu traktując ten wydatek jako zbędny.

Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z roli jaką może odegrać w kuchni właściwie dobrany okap. Podstawowym zadaniem urządzenia jest nie tylko usuwanie brzydkich zapachów i oparów jakie pojawiają się w trakcie gotowania, ale także wyłapywanie z powietrza pary wodnej i drobin tłuszczu, który w razie braku tego sprzętu osadziłby się na ścianach meblach czy innych sprzętach, wpływając tym samym negatywnie na całe pomieszczenie.

W takim przypadku montaż okapu w kuchni wydaje się być obowiązkiem!

Podstawowa klasyfikacja
Podstawą podziału okapów dostępnych na polskim rynku jest ich konstrukcja oraz sposób montażu. Podstawowy podział wygląda następująco:

 • okapy przyścienne - funkcjonujące również pod nazwą okapów kominowych. Jak wskazuje nazwa, mocuje się je przy ścianie (m.in.: Black Pearl, Black Diamond, itd.),
 • okapy wyspowe - okapy przeznaczone do kuchni, w których stanowisko do gotowania znajduje się z dala od ściany. Taka płyta lub kuchnia wolnostojąca umieszczona na środku pomieszczenia nosi nazwę kuchennej wyspy (stąd nazwa okapy wyspowe). Urządzenie tego typu montuje się bezpośrednio do sufitu. (ORW, Quatro Black Wyspa 90, itd.).
 • okapy uniwersalne - zwane także okapami podszafkowymi lub pochłaniaczami. Jest to najpopularniejsza i zarazem najtańsza grupa okapów. Charakteryzują się prostą konstrukcją i nieskomplikowanym montażem (modele ZRC, ZR, i inne).
 • okapy teleskopowe – charakterystyczne ze względu na wysuwaną półkę. Ten typ przeznaczony jest do zabudowy w szafce, a pracuje wtedy gdy wspomniana półka zostanie wysunięta przez użytkownika (modle SL-T, SL-S).
 • okapy wkłady - występujące pod nazwą szafkowych. Montuje się je w specjalnie dopasowanych szafkach. Są praktycznie niewidoczne.
 • okapy uchylne - grupa okapów także przystosowanych do zamontowania w szafkach, z odgórnie uchylanymi drzwiczkami.
 • okapy blatowe - najnowsza grupa okapów montowanych na blacie przy stanowisku do gotowania. Silnik urządzenia mocowany jest na stałe pod blatem roboczym w kuchni.

Moc i wydajność - jaki okap wybrać?
Sprawność okapu kuchennego zależy od kilku czynników. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest moc, czy też wydajność silnika. Okapy Ciarko charakteryzuje wysoka skuteczność ciągu. Większość z nich znajduje się w przedziale od 650 – 900 m3. Te wartości są wystarczające do wzorowej pracy nawet w kuchni otwartej. Prawidłowo dobrany okap powinien dawać możliwość min 10-12 krotnego przefiltrowania powietrza dostępnego w kuchni.

Wymaganą wydajność można łatwo określić korzystając ze wzoru matematycznego: D x S x W x 10 < M
Gdzie: D to długość, S – szerokość, W – wysokość pomieszczenia kuchennego, M – wydajność w m3.

Podstawowe informacje i zasady funkcjonowania okapów:

 • Zdecydowana większość okapów ze wszystkich grup opisanych powyżej może pracować w dwóch trybach: pochłaniacza i wyciągu. Zawsze, o ile tylko jest to możliwe, zalecany jest wyciągowy tryb pracy, tj. z podłączeniem do odpowiedniego pionu wentylacyjnego lub bezpośrednio przez ścianę kuchni na zewnątrz domu. W trybie wyciągu wymaga się zainstalowania przewodu odprowadzającego powietrze no zewnątrz (zazwyczaj jest to rura typu Spiro o średnicy 150 lub 120 mm – nie powinna być dłuższa niż 4 - 5 m).
 • Jeśli z jakiś powodów nie ma możliwości podłączenia okapu jako wyciąg, można go używać jako pochłaniacz. Wtedy konieczne jest zamontowanie odpowiednich filtrów węglowych, które oczyszczą powietrze z brzydkich zapachów. Jest to bardzo ważne aby używane filtry były sprawne, ponieważ w tym przypadku, przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia kuchennego i powinno być jak najbardziej czyste. Zalecane jest, aby filtry węglowe były regularnie wymieniana na nowe (nie nadają się one do czyszczenia i regeneracji).
 • Każdy okap należy regularnie czyścić (wewnątrz i na zewnątrz). Najlepiej jest użyć delikatnej tkaniny (np. irchy) lub łagodnych detergentów (nie żrących). Silne detergenty mogą zniszczyć powierzchnię produktu.
 • Nie należy używać środków ścierających - mogą one trwale uszkodzić powierzchnię okapu, zwłaszcza ze stali nierdzewnej.
 • Należy regularnie dbać o stan filtrów zamontowanych w okapie. To nie tylko kwestia właściwego pochłaniania przez okap, ale także warunek bezpiecznego użytkowania sprzętu. Filtry nasączone tłuszczami stają się łatwopalne!
 • Aluminiowe filtry przeciwtłuszczowe są przystosowane do tradycyjnego mycia pod bieżącą wodą lub w zmywarce do naczyń w temperaturze do 50 stopni i przy niskiej zawartości soli. Ten filtr należy myć co najmniej raz w miesiącu.
 • Filtry węglowe, akrylowe i włókninowe nie są przystosowane do mycia. Po zużyciu należy je wymienić na nowe.
 • Zawsze należy stosować się do wszystkich zaleceń podanych w instrukcji obsługi. Powyższe wskazówki mogą być traktowane jedynie pomocniczo.

źródło i zdjęcia: Ciarko

Firma powiązana:

Ciarko

Telefon 13 46 53 500
www.ciarko.pl
ciarko@ciarko.pl

Ciarko