Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Termo Organika: Lato i początek jesieni to najlepsza pora na termomodernizację

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2015-08-13

Optymalna pogoda na koniec lata i początek jesieni to najlepszy okres na wszelkiego typu prace budowlano-remontowe, w tym najbardziej opłacalne ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Prawidłowo wykonana izolacja cieplna domu jednorodzinnego gwarantuje oszczędność energii liczoną nawet w tysiącach złotych rocznie. Termomodernizacja przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, ale to również świetna okazja do wizualnego odnowienia elewacji  budynku.

Termo Organika: Lato i początek jesieni to najlepsza pora na termomodernizacjęSzybkie i gwarantowane oszczędności co roku

Termomodernizacja starych budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami może zredukować straty energii nawet o ponad połowę! Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem
ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. W standardowym, dobrze ocieplonym domu jednorodzinnym tylko jeden okres grzewczy, to co najmniej kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu. Przy stale rosnących kosztach nośników energii nie ma się co zastanawiać, decyzja jest prosta. Najważniejsze, by podjąć ją teraz, aby prace były wykonywane w najlepszej temperaturze. Termomodernizację trzeba właściwie zaplanować, by podczas jej wykonania nie popełnić błędów. Na co należy zwrócić uwagę?

Termomodernizacja, czyli popularne ocieplenie ścian

Termo Organika: Lato i początek jesieni to najlepsza pora na termomodernizacjęNajbardziej popularną i najbardziej ekonomiczną technologią ocieplania budynków jest metoda ETICS, wcześniej znana pod nazwą metoda lekka mokra. Najprościej rzecz ujmując, technologia ta polega na przymocowaniu płyt termoizolacyjnych do ściany za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych. Następnie na powierzchni izolacji wykonywana jest warstwa zbrojona za pomocą siatki z włókna szklanego i dekoracyjna warstwa tynku cienkowarstwowego.

Jakość izolacji

Podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane oszczędności energii jest jej profesjonalne wykonanie oraz wysoka jakość materiału izolującego. W Polsce, od lat najpopularniejszym izolatorem w ocieplaniu metodą ETICS jest styropian, rzadziej wełna mineralna. Najważniejsze, aby materiał był wysokiej jakości i spełniał deklarowane przez producenta parametry. Kupując materiały izolacyjne wybierajmy zawsze te sprawdzone, najlepiej posiadające rekomendacje znanych, prestiżowych ośrodków naukowo-badawczych, np. Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie.

Styropian jest najpopularniejszym izolatorem, m.in. dlatego że jest materiałem  ekonomicznym, dodatkowo jest lekki, wytrzymały i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Praca z nim jest szybka i łatwa, a co za tym idzie znacznie mniej kosztowna niż w przypadku innych izolatorów - mówi Krzysztof Krzemień z Termo OrganikiStyropian ma wyjątkowo korzystne parametry izolacyjności, najwyższej klasy grafitowe płyty Termonium Plus posiadają lambdę, czyli współczynnik przewodzenia ciepła o wartości 0,031 W/(m/K).

Projekt, grubość i lambda

Zasada ocieplania budynków jest prosta. Oczywiście, są wyjątki i w niczym nie należy przesadzać, ale generalnie najlepiej wykonać termomodernizację jak najgrubszą warstwą styropianu, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła lambda (im niższa wartość tego współczynnika, tym styropian lepiej izoluje). Na przykład 15 cm warstwa styropianu Gold Termo Organiki o lambdzie 0,038 W/(m/K) chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości niemal czterech metrów (sic!). Przed planowanym ociepleniem domu, warto by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt termomodernizacji. W przypadku domów jednorodzinnych nie jest to obowiązkowe i jeśli mamy choćby podstawową wiedzę budowlaną, możemy tego typu projekt wykonać samodzielnie. Podczas przygotowywania planu termomodernizacji możemy skorzystać z rożnego rodzaju specjalnych programów obliczeniowych. Termo Organika udostępniła na swojej stronie internetowej bezpłatny program, który w przyjazny i intuicyjny sposób wyliczy jakiej grubości materiał termoizolacyjny, o określonej lambdzie zastosować do ocieplenia budynku.

Termo Organika: Lato i początek jesieni to najlepsza pora na termomodernizacjęKompletny system ociepleń

Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Oprócz płyt styropianowych, do jego wykonania potrzebujemy innych materiałów takich jak: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej, jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego preparat gruntujący. To samo dotyczy klejów, którymi przyklejamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojącej.

Pamiętajmy, że każdy system ociepleń musi mieć krajową aprobatę techniczną lub europejska ocenę techniczną, w której są wymienione wszystkie składniki systemu.

Kolorowy zawrót głowy

Czołowi producenci dostarczają na rynek niemal nieograniczoną paletę kolorów tynków oraz dają możliwość wybierania jego faktury. Różnej granulacji tynki dostępne są zazwyczaj w tzw. wzorach "kornik" oraz "baranek". Profesjonaliści rekomendują wykonanie tynku o granulacji 1,5-3 mm, który dobrze maskuje ewentualne drobne nierówności ściany. Należy pamiętać, by na dużych powierzchniach unikać drobnej granulacji. Każdy dobry tynk, w celu odnowienia, możemy łatwo myć pod niewielkim ciśnieniem lub malować farbami elewacyjnymi.

Jak dobrze ocieplić dom

Ocieplanie domu nie należy do zbyt skomplikowanych robót budowlanych, niestety wielu wykonawców nadal popełnia podstawowe błędy. Przestawiamy zbiór żelaznych wskazówek, na które należy zwrócić uwagę podczas ocieplania ścian i które będą pomocne przy nadzorze ekipy budowlanej.

 • Projekt ocieplenia - tak, jak przy każdym remoncie oraz fachowej robocie budowlanej powinniśmy dysponować jego projektem.
 • Wyrównanie powierzchni izolowanych ścian i oczyszczenie podłoża - zapewnia łatwy i trwały montaż płyt.
 • Stosowanie kompletnego systemu - mówiąc obrazowo: zamiast składaka, w którym komponenty pochodzą od różnych wytwórców i nie zawsze są do siebie dopasowane, lepiej wybrać kompletny system zestrojony w każdym calu i rekomendowany przez uznanego producenta, gwarantujący pewną i długotrwałą izolację.
 • Właściwe nakładanie kleju - klej zawsze rozprowadzamy wzdłuż krawędzi płyty izolacyjnej tworząc swoistą klejową ramkę. W jej środku umieszczamy co najmniej trzy równomierne "placki" (tzw. metoda obwodowo-punktowa).
 • Przyklejanie na mijankę - płyty powinny być układane na tzw. mijankę,z przesunięciem pionowych krawędzi o połowę długości płyty.
 • Szlifowanie warstwy ociepleniowej - pominięcie tego elementu często powoduje, że elewacja jest nierówna.
 • Wypełnianie szczelin pomiędzy płytami izolacyjnymi - szczeliny pomiędzy płytami wypełniamy pianą poliuretanową, zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych.
 • Prawidłowo ułożona siatka - kolejne fragmenty siatki z włókna szklanego (uwaga: nie należy stosować siatek z tworzywa sztucznego) zawsze muszą na siebie zachodzić co najmniej na 10 cm.
 • Poprawne ocieplenie ościeży - gwarantuje uniknięcie mostków termicznych.
 • Jakość materiałów izolacyjnych - wybierajmy materiały markowe, najlepiej posiadające rekomendacje i certyfikaty Instytutu Techniki Budowlanej.
 • Profesjonalni wykonawcy - korzystajmy z poleconej ekipy wykonawczej.

Termo Organika: Lato i początek jesieni to najlepsza pora na termomodernizacjęWięcej informacji znajduje się na stronie: www.termoorganika.pl

źródło i zdjęcia: Termo Organika

 

 

 

 

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny