Aktualności

Łazienka dla osób niepełnosprawnych w ofercie firmy KOŁO

17.07.2015

Łazienka dla osób z niepełnosprawnością  jest szczególnym typem pomieszczenia higieniczno-sanitarnego, o którym traktują m.in. przepisy Prawa Budowlanego z 1994 roku oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Dlatego w każdym typie budynku o charakterze publicznym, będzie znajdować się co najmniej jedna taka łazienka. Ponieważ korzystać z niej mogą osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, nie tylko ruchowej, należy pamiętać przy doborze odpowiednich produktów o możliwie jak najbardziej uniwersalnym i funkcjonalnym jej charakterze.

Dbając o wygodę osoby niepełnosprawnej,  szczególnie należy zwrócić uwagę na:

  • pole manewrowe dla wózka nie powinno być mniejsze niż 150x150 cm
  • wysokość miski ustępowej powinna być dostosowana do wysokości siedziska wózka i wynosić  48 cm od posadzki
  • aby umożliwić osobie niepełnosprawnej transfer boczny z wózka na miskę ustępową, jej długość powinna mieć 70 cm
  • górna krawędź umywalki powinna wynosić 80 cm od posadzki.
  • lustro, najlepiej uchylne z regulacją kąta nachylenia dostosowane do osoby siedzącej na wózku
  • dobór poręczy dla osób niepełnosprawnych zależny jest od kształtu łazienki i rozmieszczenia w niej umywalki i miski ustępowej. Powinny być zamontowane poręcze uchylne lub stałe, po dwie przy umywalce (50 lub 60 cm długości) i dwie przy misce ustępowej( co najmniej jedna uchylna, min 70 cm dł.).

Ze względu na specjalny charakter takiej łazienki i na bezpieczeństwo osoby korzystającej z jej przyborów, nieodzowne jest stosowanie produktów z niezbędnymi atestami i certyfikatami. Produkty KOŁO i Lehnen mają odpowiednie  dokumenty, dostępne w zakładce Atesty.

Zapraszamy do zobaczenie naszego filmu Przyjazna łazienka, który dokładnie prezentuje sposób aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku.

źródło i zdjęcie: Koło

Firma powiązana:

Koło

Telefon 22 376 10 00
www.kolo.com.pl
geberit.pl@geberit.com

Koło