Aktualności

Testy do wody UST-M, czyli szybki sposób na sprawdzenie jej jakości

08.07.2015

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Mądrość ta odnosi się również do wody. Rozsądniej jest wcześniej zbadać jej jakość i w porę wyeliminować ewentualny problem niż później zmagać się z przykrymi konsekwencjami. Pomocne mogą okazać się testy do wody, które spokojnie możemy wykonać w domowym zaciszu.

O tym, że woda jest za twarda, zawiera w sobie zbyt wiele chloru, związków chloropochodnych, manganu lub żelaza, świadczy wiele wcześniejszych objawów. Jeśli zobaczymy, że jej zapach jest nieodpowiedni, zacznie się pojawiać biały osad na naczyniach lub brązowe zacieki na armaturze, koniecznością może się okazać wykonanie testu wody. Dzięki niemu dowiemy się, co tak naprawdę dzieje się z wodą i szybko zajmiemy się poprawą jej jakości.

Niepokojące objawy

Twarda woda jest często występującym problemem. Jej objawami mogą być: kamień, białe zacieki na naczyniach, niska wydajność wszelkich detergentów, a także częste awarie pralki albo zmywarki. Dzieje się tak, ponieważ twarda woda znacząco wpływa na obniżenie sprawności zarówno urządzeń jak i instalacji.

- Powoduje ona zmniejszony poziom oddawania ciepła przez instalacje oraz mniejszą szczelność zaworów armatury regulacyjnej. Problem może być szczególnie widoczny, kiedy korzystamy z wody z własnych ujęć. Gdy mamy wodę z wodociągów możemy być bardziej spokojni, ponieważ jej twardość nie powinna przekraczać wyznaczonych norm - wyjaśnia Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, produkującej urządzenia uzdatniające.

Nieprzyjemny smak oraz zapach wody może świadczyć o zbyt dużej ilości żelaza, chloru oraz związków chloropochodnych. Przyczyną żółtego lub brązowego zabarwienia wody, licznych zacieków na armaturze, pranych tkaninach  oraz mytych naczyniach może być nadmiar żelaza lub manganu.

- Jeśli zaobserwujemy niepokojące skutki, powinniśmy  wykonać odpowiednie testy wody. Ich przeprowadzenie pomoże nam odkryć przyczynę problemu. W tym przypadku najlepiej skontaktować się z wyspecjalizowanym laboratoriom, a następnie - na podstawie uzyskanych wyników - wybrać optymalne dla nas rozwiązanie, które pomoże wyeliminować niepokojący problem - tłumaczy Zofia Czechowicz.

Który test wybrać?
W skład bogatej oferty UST-M wchodzą trzy rodzaje testów do wody. Są to: TEST-T, TEST-1 oraz TEST-4. Można je kupić w marketach budowlanych oraz dobrych sklepach hydraulicznych. Dzięki nim w sposób szybki, tani i komfortowy możemy zbadać swoją wodę.  

- TEST-T określa twardość wody. Składa się on ze zbiorniczka, wypełnionego specjalnym płynem, strzykawki oraz pojemnika na wodę. Do jego prawidłowego wykonania należy odmierzyć 5 ml wody i dodawać po jednej kropli do płynu aż do momentu uzyskania zielonej barwy. Musimy dokładnie liczyć każdą z nich, ponieważ ich ilość odpowiada stopniowi twardości wody - mówi ekspert firmy UST-M.

Jeśli podejrzewamy, że nasza woda zwiera zbyt dużo chloru, powinniśmy przeprowadzić paskowy TEST-1. Jest wygodny i bardzo łatwy w użyciu. Jego dokładna instrukcja znajduje się na opakowaniu. - Testem, który działa podobnie jest TEST-4, pozwalający określić zawartość żelaza  i manganu w wodzie. Jego wykonanie nie jest skomplikowane. Wystarczy dokładnie zapoznać się z instrukcją - dodaje Zofia Czechowicz.

Testy do wody najlepszy wybór
Celem każdego z wymienionych testów jest uświadomienie użytkownikom, czy z jego wodą dzieje się coś niepokojącego. Szybkie zdiagnozowanie problemu pozwoli na zastosowanie właściwych rozwiązań w postaci odpowiednich filtrów lub stacji uzdatniających.

Określenie problemu jest pierwszym krokiem do jego wyeliminowania. Po przeprowadzeniu testu można skontaktować się z firmą UST-M. Specjaliści fachowo doradzą nam, w jaki  sposób najlepiej uzdatnić wodę.

źródło i zdjęcie: UST-M

Firma powiązana:

UST-M Sp. z o.o.

Telefon +48 44 711 11 19
www.ustm.pl
biuro@ustm.pl

UST-M Sp. z o.o.