Aktualności

Systemy nawadniające ogrody i trawniki, nawadnianie ogrodów - przedstawia Gordo Studio

29.06.2015

Posiadanie własnego ogrodu nawet skrawka działki to marzenie każdego właściciela domu. Decydują o tym liczne korzyści. W ogrodzie można spędzać upalne dni, urządzić kącik zabaw dla dzieci oraz zaprosić do niego znajomych. Ponadto pielęgnując ogród – sadząc rośliny lub pieląc, pozbywamy się stresu nagromadzonego w trakcie tygodnia pracy. By cieszyć się pięknem ogrodowej przestrzeni, trzeba o nią odpowiednio dbać. Już przy jej projektowaniu warto zastanowić się nad tym, ile czasu będziemy w stanie poświęcić na opiekę nad ogrodem.

Szczególnie pracochłonną czynnością, zwłaszcza w czasie upałów, jest podlewanie trawnika, roślin i żywopłotów. Jeśli o to nie zadbamy, nasz ogród zmieni się w pustynię. Standardowym narzędziem do podlewania jest gumowy wąż. Często jednak nie wystarcza nam czasu, sił ani ochoty na chodzenie z nim po całej posesji i wielogodzinne podlewanie. Wówczas warto pomyśleć o automatycznym nawadnianiu ogrodu.

Co zyskujemy dzięki systemowi automatycznego nawadniania?

Automatyczne nawadnianie ogrodu to nie tylko oszczędność naszej energii i czasu, ale przede wszystkim wody. Dodatkowo system rozprowadza ją tak, że zostaje optymalnie wykorzystana przez rosnące w ogrodzie rośliny. Może on być również zaopatrzony w sterownik, który sam o ustalonym czasie uruchomi podlewanie

Skąd brać wodę?

Woda służąca do podlewania ogrodu nie musi spełniać wymogów wody pitnej. Właściciele posesji zastanawiają się jednak, który typ wody jest najlepszy. Istnieje tu kilka rozwiązań, z których każde posiada swoje zalety i wady.

Wykorzystując wodę z wodociągu, warto pomyśleć o wodomierzu, który pozwoli uniknąć ponoszenia opłat za odprowadzanie ścieków. Jeżeli będziemy korzystać ze studni, to powinna ona być używana jedynie w tym celu. Istnieje kilka typów studni. Np. studnia wiercona to inwestycja kosztowna, lecz zapewniająca dostęp do głęboko położonych warstw wody. Tańszym rozwiązaniem jest studnia abisyńska, jednak w przypadku upalnego lata poziom wody może się tak obniżyć, że pompa nie będzie w stanie jej zassać. Ostatnim rozwiązaniem jest wykorzystanie wody deszczowej. Gromadzi się ją w zbiorniku, z którego jest następnie doprowadzana do kranu.

SYSTEMY NAWADNIAJĄCE

Z czego składa się system do nawadniania ogrodu?

System nawadniający jest inwestycją dosyć kosztowną, jednak można go rozbudowywać stopniowo, zaczynając od wersji podstawowej. Kompletna instalacja składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich są urządzenia nawadniające: zraszacze, emitery i linie kropkujące. Kolejne to: przewody doprowadzające wodę, elementy łączące, elektrozawory i urządzenie sterujące.

Podstawowym elementem instalacji jest studzienka rozdzielcza – plastikowa skrzynka, od której odchodzą kolejne części. Te zaś podłączone są do rozdzielacza elektrozaworem, który otwiera się lub zamyka pod wpływem impulsu elektrycznego płynącego ze sterownika. Ważnym elementem systemu są linie nawadniające – najczęściej elastyczne rury polietylenowe w ciemnych kolorach, w których nie rozwijają się glony. Do linii nawadniających mocuje się końcówki. Trzeba pamiętać, że na końcu każdego przewodu może występować tylko jeden ich rodzaj. Są to: zraszacze wynurzalne lub naziemne, mikrozraszacze oraz linia kroplująca. Zraszacze naziemne nadają się do podlewania małych powierzchni – np. rabat. Do nawadniania trawników służą zraszacze wynurzalne, które po spełnieniu swojego zadania ukrywają się w ziemi. Mikrozraszacze mogą nawodnić jedynie fragment rabaty kwiatowej. Linie kroplujące sprawdzą się natomiast w podlewaniu roślin rosnących w rzędach.

Jak zaplanować system do nawadniania ogrodu?

O instalacji warto pomyśleć już podczas projektowania ogrodu. Dotyczy to zwłaszcza ustalenia źródła poboru wody, rozmieszczenia zraszaczy, ilości linii nawadniających oraz długości i średnicy rur. Można również zrezygnować z samodzielnego planowania i zakładania systemu nawadniającego, powierzając to zadanie certyfikowanemu instalatorowi. W oparciu o wydajność źródła wody i projekt zagospodarowania terenu może on dobrać najodpowiedniejsze produkty oraz zainstalować system. Stosowane nowoczesne technologie pozwalają na założenie systemu nawadniającego nawet w ogrodach lub na trawnikach już istniejących, bez konieczności ich rozkopywania.

Czy warto zainstalować system nawadniający.

Automatyczny system do nawadniania ogrodu pozwala praktycznie zapomnieć o podlewaniu. Daje ponadto możliwość zaoszczędzenia wody nawet do 50%. Instalacja nawadniająca jest jednak korzystna przede wszystkim dla roślin – zapewnia im systematyczne i optymalne podlewanie oraz powoduje wzrost ich odporności na choroby grzybowe. Te wszystkie zalety sprawiają, że zakup i instalacja systemu nawadniającego to inwestycja, która w pełni się zwraca.

Doświadczonych specjalistów od instalacji systemów nawadniania znajdą Państwo w firmie Gordo Studio. Jeżeli tego typu przedsięwzięcia są dla Państwa nowością, nasi pracownicy służą pomocą przy realizacji kompletnych systemów a także ich modernizacji. Dzięki wiedzy i długoletniej działalności na polu projektowania ogrodów z powodzeniem odnajdziemy się w każdej przestrzeni bez względu na styl ogrodu. Nasze umiejętności procentują w postaci oryginalnych i zadbanych ogrodów.

Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcie: Gordo Studio

Firma powiązana:

Gordo Studio

Telefon 22 610 17 22
www.gordostudio.com
biuro@gordostudio.com

Gordo Studio