Aktualności

Patent na budowę gruntowego bezprzeponowego wymiennika GEOSTRONG ma GLOBAL-TECH

22.06.2015

Budowa gruntowego bezprzeponowego wymiennika GEOSTRONG została zastrzeżona w Urzędzie Patentowym. Z uwagi na modułowy sposób budowy i łączenia gruntowy wymiennik ciepła GEOSTRONG może wykorzystywany być do obróbki powietrza wentylacyjnego od najmniejszych wielkości do każdej potrzebnej dla danego obiektu.

Patent na budowę gruntowego bezprzeponowego wymiennika GEOSTRONG ma GLOBAL-TECHPrzy dużych wydajnościach powyżej 10 000 m³/godz poszczególne moduły łączyć należy w system. Jedynym ograniczeniem, które należy brać pod uwagę przy projektowaniu GWC o dużych wydajnościach nie jest sam wymiennik lub połączony system wymienników lecz możliwość wykonania kanałów transportowych o wymaganym przekroju od wymienników do miejsca przeznaczenia.

GWC GEOSTRONG wykonany jest w całości z PE lub z PP zarówno w wersji standard oraz w wersji antybakteryjnej, antywirusowej i antgrzybicznej. W tej wersji wykonana jest reszta elementów łącznie z kolektorami i kanałami od czerpni oraz kanałami do miejsca przeznaczenia np. do centrali wentylacyjnej. Czerpnia wykonana może być w całości z termoformowanych płyt PE i PP w wersji antybakteryjnej, antywirusowej i antygrzybicznej. Czerpnie mogą być wykonane również z blachy chromoniklowej, kwasowej lub ocynkowanej malowanej proszkowo. Czerpnia może być wyposażona w filtr antybakteryjny, antywirusowy i antygrzybiczny klasy EU 4 lub standard. Wymiennik GEOSTRONG zarówno w wersji standard oraz w wersji antybakteryjnej, antywirusowej i antygrzybicznej produkowany jest w procesie termoformowania z płyt PE lub PP z warstwami zabezpieczającymi naniesionymi już w procesie koekstruzji w trakcie wytłaczania płyt. Produkcja samego wymiennika, gdzie zachodzi wymiana termodynamiczna polega na termoformowaniu modułów o wymiarach 210 cm długości i 120 cm szerokości. Każdy moduł składa się z ośmiu kanałów - połówek rury o średnicy wewnętrznej 11,5 cm. Ilość modułów zarówno na szerokość jak i na długość jest dobrana do wielkości przepływu powietrza. Każda z połówek rur ma dziewięć przetłoczeń spiralnych do wewnątrz wokół swojego półkola. Oprócz przetłoczeń spiralnych jest wykonane sześć przetłoczeń (karbów) do wewnątrz od góry.

Patent na budowę gruntowego bezprzeponowego wymiennika GEOSTRONG ma GLOBAL-TECHCelem przetłoczeń spiralnych jest uzyskanie zawirowania powietrza wokół osi przepływu, czyli zmuszenie powietrza do zejścia na podłoże np. żwirowo piaskowe, gdzie następuje największa wymiana cieplna. Celem przetłoczeń (karbów) od góry jest maksymalne zakłócenie laminarnego przepływu powietrza. Dzięki takim rozwiązaniom przepływ powietrza laminarny zamienia się w turbulentny co owocuje bardzo dobrą wymianą cieplną, gdyż cała objętość powietrza przepływającego przez wymiennik GEOSTRONG ma bezpośredni kontakt z gruntem. Gruntowy wymiennik ciepła GEOSTRONG dzięki swojej prostej konstrukcji a zarazem dobraniu minimalnej prędkości przepływu powietrza generuje bardzo małe opory powietrza transportowanego. Ilość modułów zarówno na szerokość jak i na długość jest dobrana do wielkości przepływu powietrza. Diagram doboru i wytyczne do projektowania znajdują się w dziale "DOBÓR WIELKOŚCI WYMIENNIKA W ZALEŻNOŚCI OD PRZEPŁYWU POWIETRZA" Wszystkie moduły połączone są z jednej strony z kolektorem rozdzielającym a z drugiej z kolektorem zbiorczym. W kolektorach wycięte sa półkoliste otwory, do których wsunięte są poszczególne moduły wymiany termodynamicznej. Wycięte otwory w kolektorach mają taki wymiar, aby moduły były wsuwane bardzo ciasno nie pozostawiając praktycznie żadnej wolnej szczeliny pomiędzy pojedynczym półłukiem a wyciętym otworem. Wycięcia w kolektorach wykonywane są precyzyjnie na urządzeniach sterowanych CNC. Połączenia modułów i kolektora uszczelnia się i łączy dodatkowo atestowaną masą plastyczną przeznaczoną do uszczelniania połączeń kanałów wentylacyjnych.

Patent na budowę gruntowego bezprzeponowego wymiennika GEOSTRONG ma GLOBAL-TECHWięcej informacji na stronie internetowej firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcia: P.H.U. "GLOBAL-TECH"

Firma powiązana:

Global Tech

Telefon 32 264 86 86, 696 065 201
www.gruntowe-wymienniki.pl, www.globaltech.com.pl
biuro@globaltech.com.pl

Global Tech