Aktualności

Gordo Studio przedstawia ogród w pionie, czyli zielone ściany

22.06.2015

Zielona ściana to specjalna konstrukcja, która mówiąc w skrócie i pewnym uproszczeniu, pozwala na stworzenie pionowego ogrodu. Całość składa się ze stelaża, systemu nawadniania, tkaniny podtrzymującej rośliny oraz roślin.

Ozdobne czy funkcjonalne?

Na temat zielonych ścian można się długo spierać: czy jest to sposób jedynie na zmianę wystroju wnętrza, czy może mają one znaczenie inne niż estetyczne. Tak naprawdę wiele będzie zawsze zależało od konstrukcji wnętrza, składu ściany itd. Pomimo to pionowe ogrody, podobnie jak każda forma zieleni, pozytywnie nastrajają ludzi i tworzą przyjazny klimat.

Na pewno warto poruszyć kwestię funkcjonalności, a w zasadzie braku jej ograniczeń. Tradycyjne donice umieszcza się przede wszystkim tak, aby rośliny miały stały dostęp do światła, łatwo się je podlewało oraz ustawiało tylko w tych miejscach, w których nie utrudniają poruszania się. Zieloną ścianę można zainstalować wszędzie, gdyż można ją doświetlić. Będzie bujnie rosła choćby i w piwnicy. Co więcej, odpowiednia technologia użyta do konstrukcji ściany powoduje, że rozpylana woda nie zagraża ustawionym w pobliżu obiektom wrażliwym na wilgoć.

Nowocześnie, ale z klasyczną nutą

Zielone ściany są to przemyślanie zaprojektowana kompozycja spójna z wnętrzem i jego stylistyką. W Gordo Studio tworzymy różnorodne wzory geometryczne na pionowych ogrodach, gdyż kompozycje roślinne mogą ułożyć się w dowolny kształt. Za prawidłowe funkcjonowanie roślin na zielonej ścianie odpowiedzialne są nowoczesne materiały oraz innowacyjny system nawadniania zintegrowany z podajnikiem nawozu. Technologia wykonania nie jest widoczna a forma z zewnątrz wygląda całkowicie naturalnie – zmienia się jedynie perspektywa - od tej chwili ogród wcale nie musi być poziomy.

Gdzie postawić ścianę?

Zielone ściany to konstrukcje, które można dostosować ściśle do wymagań klienta – projekt można zaadaptować do wnętrza jak i na zewnątrz. Każda ściana może zostać ustawiona w dowolnym miejscu, w którym spełnione są określone wymagania mikroklimatyczne, przy czym system uprawy hydroponicznej (tj. bez podłoża) i odpowiednie oświetlenie (w tym również halogenowe, które podniesie temperaturę w pobliżu roślin) pozwalają na ominięcie wielu potencjalnych ograniczeń. Zielona ściana może stać się częścią wystroju eleganckiej restauracji, prestiżowego biura albo niewielkiego mieszkania. Wśród klientów firmy Gordo Studio nie brakuje inwestorów z żadnego z tych segmentów, ponieważ pionowe ściany mają jedną olbrzymią zaletę: nie wymagają prawie wcale dodatkowej przestrzeni. Nie ma najmniejszych przeszkód, które utrudniałyby ustawienie takiej kompozycji również we wnętrzach kawalerek lub domów.

Profesjonalnie, czyli z pomysłem

W Gordo Studio doskonale zdajemy sobie sprawę, że zielona ściana zawsze przykuwa wzrok. Dlatego też nie trzymamy się ściśle konstrukcji modułowych, które ograniczają swobodę projektantów - zawsze pozostawiamy klientom wpływ na to, jakie rośliny zostaną posadzone na ścianie. Nasi eksperci z chęcią podpowiedzą i doradzą, jednak to wymagania klienta stanowią dla nas wskazówkę i podstawę do dalszego projektowania. Ściana przygotowana przez naszych specjalistów jest trwała – w pełni zasługuje na miano "ściany", gdyż po wielu latach wygląda nadal równie atrakcyjnie, co w chwili montażu. Nasi klienci zawsze mogą liczyć na pomoc w utrzymaniu swojego pionowego ogrodu i serwis, gdyby instalacja z jakichkolwiek powodów uległa awarii, co zdarza się naprawdę wyjątkowo rzadko.

Więcej informacji na ten temat: http://www.stawykapielowe.com/

źródło i zdjęcie: Gordo Studio

Firma powiązana:

Gordo Studio

Telefon 22 610 17 22
www.gordostudio.com
biuro@gordostudio.com

Gordo Studio