Aktualności

Malowanie mebli - Tikkurila. Potęga Kolorów

10.06.2015

Macie w domu meble, które już Wam się znudziły? Są za ciemne i nadszarpnięte zębem czasu? Nie musicie się ich od razu pozbywać. Mamy sposób na malowanie mebli, dzięki któremu nabierają zupełnie innego wyglądu i nadają wnętrzu unikalny klimat. Na dodatek nikt nie będzie miał takich samych.

Do tej meblowej metamorfozy będziecie potrzebować farb, przyborów malarskich, trochę wolnego czasu i chęci.

Macie wątpliwości czy sobie poradzicie? Głowa to góry, metamorfoza i malowanie mebli nie jest trudne! Wam też na pewno się uda! Zacznijcie od wyboru odpowiedniej farby - my rekomendujemy zastosowanie emalii z linii Tikkurila Everal.

W zależności od oczekiwanego stopnia połysku, możecie sięgnąć po:

  •     emalię alkidową Tikkurila Everal Matt [10], - jeśli zależy Wam na całkowicie matowym wykończeniu;
  •     emalię akrylową Tikkurila Aqua Everal Semi Matt [40], - zapewnia półmatowe wykończenie. Posiada łagodny zapach podczas malowania, jest  rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, więc śmiało możemy ją polecić nawet alergikom;
  •     Tikkurila Aqua Everal Semi Gloss [70] lub Tikkurila Aqua Everal High Gloss [90] - jeśli jesteście miłośnikami powierzchni z połyskiem.

Do niewielkich pomieszczeń polecamy farby w jasnych odcieniach - meble będą wydawały się lżejsze, a wnętrze bardziej przestronne.

PRZYGOTOWANIE DO MALOWANIA MEBLI

Jeśli meble są wykonane z drewna

Pracę zaczynamy od starannego zeszlifowania mebla. Zapewni to gładką powierzchnię oraz równomierne rozłożenie farby. Drewno przecieramy zawsze wzdłuż włókien, aby uniknąć nieestetycznych zadrapań, które trudno później wygładzić.

Po dokładnym zeszlifowaniu, przecieramy mebel wilgotną szmatką, aby usunąć powstały pył. Następnie mebel malujemy farbą podkładową Tikkurila Everal Primer.  Po wyschnięciu farby podkładowej na powierzchni powstaną drobne włókna, dlatego należy ją ponownie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie oczyścić.

Jeśli meble pokryte są okleiną

Mebli pokrytych okleiną nie szlifujemy, lecz jedynie matowimy papierem ściernym nałożonym na uchwyt - wyrówna to docisk podczas szlifowania. Papier powinien mieć wyższą granulację np. 400. Stosować go należy bardzo ostrożnie, ponieważ okleina jest materiałem cienkowarstwowym i łatwo ją uszkodzić. Po zmatowieniu, mebel należy przetrzeć wilgotną szmatką i oczyścić z powstałego pyłu.

Jeśli meble wykonane są z płyty MDF

Najpierw należy je delikatnie przetrzeć papierem ściernym, dzięki czemu zwiększy się przyczepność farby. Tak jak w przypadku drewna i okleiny, powstały pył usuwamy wilgotną szmatką.

MALOWANIE

Malowanie mebli wykonanych z drewna, płyty MDF lub pokrytych okleiną.

W przypadku mebli pokrytych okleiną, w mało widocznym miejscu, warto wykonać test, aby sprawdzić czy farba nie rozpuszcza okleiny. W większości przypadków rozpuszczalnik zawarty w farbie Tikkurila Everal jest na tyle łagodny, że nie prowadzi do takiej sytuacji.

Sam etap malowania w przypadku mebli z drewna, płyty MDF  i okleiny wygląda tak samo. Zakamarki i trudno dostępne miejsca malujemy za pomocą pędzla, a do większych powierzchni używamy wałka. Po pomalowaniu całości czekamy aż farba wyschnie - w przypadku Tikkurila Aqua Semi Matt będzie to 6 godzin, a Tikkurila Everal Matt 10 - 16 godzin. Pamiętajcie, aby po pomalowaniu pierwszej warstwy farby, delikatnie przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym - w ten sposób zostaną usunięte powstające włókna, co wpłynie pozytywnie na wygląd warstwy nawierzchniowej.

Po szlifowaniu należy wilgotną szmatką usunąć powstały pył, następnie możemy przejść do malowania drugiej warstwy. Po upływie 24 godzin mebel jest gotowy do użytku.

Malowanie mebli farbami Tikkurila Everal, niezależnie czy są wykonane z drewna, płyty MDF czy okleiny, nie wymaga dodatkowego użycia lakieru.

Efekty metamorfozy mebli i przemalowania ich na biało możecie zobaczyć na blogu Pani Lilli z Kokon Blog. "Nowe stare meble" wyglądają fantastycznie.

źródło i zdjęcia: Tikkurila

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 14 680 56 00, infolinia 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.tikkurila.pl, www.tikkurilapotegakolorow.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.