Aktualności

Roto: Pięć elementów do sterowania oknami

08.06.2015

Codziennie otwieramy okna, aby przewietrzyć dom. Wymaga to trochę zaangażowania i bywa uciążliwe, gdy jest ich kilkanaście. Systemy kontroli dostępu pomogą nam szybko sprawdzić, które okno trzeba zamknąć zanim włączymy alarm.

Dzięki czujnikom MVS i centralce systemu kontroli szybko dowiemy się, które okno jeszcze trzeba zamknąć. Foto RotoWyobraźmy sobie, że nie musimy przed wyjściem z domu biegać po wszystkich pomieszczeniach i sprawdzać, czy okna są zamknięte. Nie martwimy się w pracy lub na wakacjach, że w pośpiechu zapomnieliśmy je zamknąć. Nie zastanawiamy się, czy wietrzyć dom zimą, ryzykując sporymi rachunkami za ogrzewanie. Istnieje rozwiązanie, które wyręczy nas w codziennym otwieraniu i zamykaniu okien, a także… konsekwentnym oszczędzaniu energii. Wystarczy wyposażyć okna w specjalne mechanizmy Roto E-Tec Control, które po zaprogramowaniu będą je nadzorować i nimi sterować. Te niewielkie elementy zintegrowane z okuciami okiennymi nie rzucają się w oczy, a przy tym pracują bezgłośnie. W ten sposób tworzą bazę niezbędną do funkcjonowania inteligentnego i wydajnego systemu sterowania domem LSN (Local Security Network).

Roto E-Tec Control MVS

Dzięki czujnikom MVS i centralce systemu kontroli szybko dowiemy się, które okno jeszcze trzeba zamknąć. Foto RotoPod nazwą Roto E-Tec Control MVS kryje się zestaw czujników (kontaktronów, sensorów), tworzących magnetyczny system zabezpieczeń. Wyręczają nas one w sprawdzaniu, czy okna są zamknięte, czy otwarte. Zasada ich działania jest prosta. Czujniki wraz z magnesami znajdują się na wrębie skrzydła, integrując je w ten sposób bezpośrednio z okuciem. W ten sposób powstaje pole magnetyczne, które „nadzoruje” okno. Przy zamkniętym oknie jest ono ciągłe, przy otwartym, nieprawidłowo zamkniętym lub podważanym z zewnątrz – przerwane. Informacja o tym przesyłana jest do centrali sterującej automatyką lub zintegrowanego systemu alarmowego.

Roto E-Tec Control MTS

System Roto E-Tec Control MTS tworzą czujniki służące do nadzorowania wietrzenia i temperatury. Działają podobnie jak kontaktrony MVS, z tym, że z jednej strony są zintegrowane z okuciem okiennym, a z drugiej - połączone z termostatem grzejnika lub klimatyzatora. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie musimy pamiętać o włączaniu i wyłączaniu ogrzewania zimą lub klimatyzacji latem za każdym razem, kiedy chcemy otworzyć okno. Ma to ten dodatkowy plus, że ograniczamy straty energii, a tym samym rachunki za ogrzewanie lub klimatyzację. Po zamknięciu okien zostaje odtworzone pole magnetyczne w kontaktronie, które powoduje automatycznie uruchomienie kaloryferów, zgodnie z zaprogramowaną temperaturą. W jeden obwód można włączyć maksymalnie 16 okien.

Tylko przy otwartym oknie wyciąg oparów może bezpiecznie działać, bez narażania zdrowia mieszkańców. Foto RotoSterowanie wyciągiem oparów DAS

Czuwa nad zgodnym z przepisami użyciem kuchennych wyciągów oparów. Jest to bardzo przydatne, gdy w domu występują otwarte źródła ognia, na przykład kominki lub niezależne ogrzewanie gazowe. Kuchenny wyciąg oparów może być uruchomiony tylko przy otwartych oknach. Jeśli okna są zamknięte, system automatycznie odcina dopływ energii i zapobiega tym samym ryzyku zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego najlepiej działa z czujnikami Roto E-Tec MVS.

Roto E-Tec Drive

Okno z napędem okiennym E-Tec Drive wygodnie otworzymy przyciskiem naściennym lub pilotem.  Foto RotoMechanizm E-Tec Drive to napęd elektryczny, który w pełni automatycznie uchyla, zamyka i rygluje skrzydło okienne. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy okno umieszczenie jest wysoko lub gdy pomieszczenie często jest zawilgocone. Wyposażone w ten system okna można otwierać i zamykać przyciskiem, włącznikiem czasowym lub za pomocą czujników wilgotności i temperatury. Pozwala on na płynną regulację wielkości uchylenia i umożliwia zaprogramowanie dowolnych, regularnych okresów wietrzenia. Gdy powietrze w domu osiągnie odpowiednią temperaturę i wilgotność, okno samo się zamknie. Napęd E-Tec Drive zapewni zdrowy klimat w domu.

Więcej informacji: www.roto.pl 

źródło i zdjęcia: Roto

Firma powiązana:

Roto Frank Okucia Budowlane

Telefon 81 855 05 22-25, 801 011 470 (Infolinia)
www.roto.pl
info.pl@roto-frank.com

Roto Frank Okucia Budowlane