Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

ARBET dociepla wielorodzinny dom energooszczędny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2015-05-26

Oto drugi w Polsce blok, którego przyszli mieszkańcy będą cieszyć się minimalnymi rachunkami za energię. W domu energooszczędnym przy ulicy Cypryjskiej na Osiedlu Unii Europejskiej w Koszalinie jest budowanych 56 mieszkań. Budynek ten jest częścią powoli wzrastającego w tym miejscu osiedla Słoneczne Wzgórze.

 ARBET dociepla wielorodzinny dom energooszczędnyTo dopiero druga inwestycja tego typu w Polsce. Sprawcą nowatorskiego przedsięwzięcia jest przedsiębiorstwo PB Kuncer z Koszalina. Budynek zaprojektowano w taki sposób, by zminimalizować ubytki ciepła. Poszukiwano odpowiednich materiałów oraz technik budowlanych skutecznie przeciwdziałających stratom energii. Deweloper zajął się wyborem odpowiednich płyt styropianowych i wnikliwa analiza produktów dostępnych na rynku doprowadziła go do wybrania GRAFITu, Prawdziwego Styropianu z Fabryki Styropianu ARBET. Przy budowie do tej pory użyto: do izolacji posadzek TONOPIAN EPS 33/30, w ilości 100 m3, zaś do izolacji ścian płyty Fasada GRAFIT o grubości 17 cm, w ilości 268 m3 oraz Fasada GRAFIT o grubości 16 cm, w ilości 16 m3.

FASADA GRAFIT to płyty styropianowe o obniżonej lambdzie (0,031 W/m·K) - w porównaniu z tradycyjnymi płytami, FASADA GRAFIT po prostu izoluje lepiej. Umożliwia to stosowanie cieńszych płyt, bez utraty właściwości termoizolacyjnych, jakimi charakteryzuje się "grubszy" biały styropian. FASADA GRAFIT jest szczególnie polecana do termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych, warta rozważenia tam, gdzie zbyt gruba izolacja może zmniejszyć walor estetyczny budynku. TONOPIAN zaś stosowany jest do izolacji akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych. Wbudowuje się go poprzez zastosowanie dwuwarstwowego układu zwanego podłogą pływającą.

Jakie będą korzyści dla lokatorów z korzystania z domu energooszczędnego?

Część plusów wydaje się oczywista - to niższe opłaty za ciepło. Dojdzie jednak jeszcze jedna korzyść: nowi posiadacze mieszkań otrzymają wysoką dopłatę ze specjalnego funduszu promującego budownictwo energooszczędne, w tym wypadku dopłata wyniesie 11 tysięcy złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program pilotażowy, który przewiduje specjalne dopłaty do budowy domów energooszczędnych. Projekty domów, jedno- i wielorodzinnych, które mają korzystać ze wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, są poddawane starannej ocenie audytorów (w woj. zachodniopomorskim uprawnienia audytorów mają tylko dwie osoby). Tylko pozytywnie zaopiniowane projekty mogą zostać przyjęte do programu. Fundusz zleca kontrole takich budów również na kolejnych etapach procesu inwestycyjnego.

Więcej o dopłatach?

Są one przeznaczone dla tych, którzy w trakcie trwania programu pilotażowego zawrą umowę na zakup mieszkania w domu energooszczędnym lub pasywnym, albo też sami zbudują dla siebie taki dom. W przypadku mieszkań premia wynosi 11 tysięcy złotych, a w przypadku domów jednorodzinnych nawet 30-50 tysięcy. Premia ma być wypłacana w formie dopłaty do spłaty kredytów zaciągniętych na zakup lokalu lub budowę. To lokator korzysta na tym programie, a nie deweloper.

Dopłata z programu ma być formą rekompensaty dla mieszkańca za wyższe koszty zakupu mieszkań energooszczędnych lub za wyższy koszt budowy domu energooszczędnego. Ostateczna cena energooszczędnej nieruchomości zwróci się lokatorowi z zapasem w postaci odczuwalnie niższych opłat za energię, jednak zachęta finansowa jest interesującym sposobem na zainteresowanie odbiorców rozwiązaniami pozwalającymi na oszczędzanie i ochronę środowiska.

źródło i zdjęcia: FS Arbet

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny