Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Styropian

Ostatnio dodane produkty
Styropian
Zainwestuj mądrze i szybko, a zdążysz ocieplić dom jeszcze w tym roku! Aby ciepło nie uciekało z budynku, trzeba go odpowiednio zaizolować. Na rynku jest wiele materiałów ociepleniowych - każdy z nich ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach. Najpopularniejszym z nich jest styropian.

Jego fachowa nazwa to polistyren. Występuje w dwóch odmianach:

  • ekspandowany (popularny styropian - EPS);
  • ekstrudowany (XPS).

Oba mają dobre własności termoizolacyjne. Ich współczynnik przewodności cieplnej λ wynosi 0,032-0,045 W/(m·K). Powstają w wyniku spienienia granulek polistyrenu, przy czym procesowi wytwarzania polistyrenu ekstrudowanego towarzyszy wyciskanie stopionej masy i walcowanie jej na wymaganą grubość. Dlatego XPS cechuje przede wszystkim znacznie większa wytrzymałość mechaniczna. Materiały te są lekkie, a więc łatwe do transportu.

Izolacja styropianem fot. Knauf
Izolacja styropianem fot. Knauf

Charakteryzują się niską nasiąkliwością i dużą odpornością na ściskanie. Są proste w obróbce i montażu, obojętne dla skóry i błon śluzowych. Ich wadą jest słaba izolacyjność akustyczna. Wykorzystywane są do ocieplania podłóg i ścian metodą lekką mokrą.

Styropian do ocieplania ścian oferowany jest w kolorze białym i szarym. Pierwszy jest nieco tańszy (od 22 zł/m² za materiał o grubości 15 cm), drugi droższy (ok. 30 zł/m²), ale za to ma lepsze parametry cieplne.

Austrotherm Fasada7 fot. Austrotherm
Austrotherm Fasada fot. Austrotherm

Mocowanie obu rodzajów wygląda tak samo, ale trzeba pamiętać, że szary styropian o wiele szybciej od białego nagrzewa się pod wpływem słońca. Ciemniejszy kolor po prostu bardziej absorbuje energię słoneczną. Ma to duży wpływ na warunki prowadzonych prac izolacyjnych. Przy wykorzystaniu szarego styropianu trzeba zacienić nasłonecznione ściany, np. siatkami rozpiętymi na rusztowaniach. W przeciwnym razie nagrzane płyty ociepleniowe mogą się zdeformować i odspoić od podłoża.