Porady

Firma Bartosz radzi na co zwrócić uwagę przy doborze rekuperatora

09.04.2015

Na rynku jest wielu producentów urządzeń służących do odzysku ciepła z wentylacji, czyli tzw. rekuperatorów. Różnią się one od siebie parametrami, zastosowanym wymiennikiem, gabarytem, przeznaczeniem, ceną itd.

Jako producent rekuperatorów firma Bartosz radzi na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego urządzenia:

1. Rzeczywisty odzysk ciepła potwierdzony niezależnymi badaniami (przy stosunku powietrza nawiewanego do wywiewanego 1:1)

W zależności od rodzaju urządzenia produkowane przez nas rekuperatory osiągają sprawność od 85 do 92%. Podawana przez nas sprawność jest sprawnością rzeczywistą (a nie tak jak w przypadku wielu producentów "sprawnością marketingową"), co zostało potwierdzone niezależnymi badaniami przeprowadzonymi przez Politechnikę Białostocką.

2. Rodzaj zastosowanego wymiennika

Rodzaj zastosowanego wymiennika ma bezpośredni wpływ na pole powierzchni wymiany ciepła, a tym samym na sprawność odzysku ciepła. Wymiennik spiralno-przeciwprądowy stosowany w większości naszych urządzeń charakteryzuje największe pole powierzchni wymiany ciepła na rynku. Duży gabaryt jest więc tylko pozornie słabą stroną naszych urządzeń. Większy wymiennik = większe pole powierzchni wymiany ciepła.

3. Szczelność wymiennika

Produkowane przez nas rekuperatory charakteryzuje najlepsza szczelność wymiennika (na poziomie 99,7%), co eliminuje ryzyko mieszania się strumieni powietrza zużytego, wyciąganego z pomieszczeń np. z kuchni czy toalety, ze świeżym powietrzem nawiewanym do pomieszczeń np. salonu lub sypialni.

4. Odporność na szronienie

Duża powierzchnia wymiany ciepła oraz długa droga przepływu powietrza sprawiają, że produkowany przez nas wymiennik jest odporny na szronienie nawet przy bardzo niskich temperaturach (sięgających nawet do -20°C). Umożliwia to użytkowanie rekuperatora bez konieczności stosowania nagrzewnic ochronnych na wlocie powietrza świeżego i bez systemów odmrażania wymaganych przy innych tego typu urządzeniach. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności inwestycyjne oraz eksploatacyjne.

www.bartoszwentylacja.com.pl

źródło i zdjęcie: Bartosz