Porady

Arbet: Dom oszczędny – jak go ocieplać?

25.03.2015

Dom oszczędny, energooszczędny lub pasywny – o takich domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu kosztów użytkowania. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na oszczędności, często nie precyzując swoich oczekiwań wobec przyszłej racjonalności.

"Racjonalnie oszczędny dom" to dość obszerne określenie, bowiem jest to kryterium, które dla różnych osób może oznaczać rozmaity przedział opłacalności. Jak owa trudna do zdefiniowania racjonalność przełożyć się może na wykonanie odpowiedniego docieplenia budynku?

Właściwa grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, technologię w jakiej został wzniesiony, rodzaj instalacji wentylacyjnej i grzewczej, a nawet ilość i rodzaj otworów okiennych i drzwiowych. Istotnym czynnikiem jest również lokalizacja i funkcja obiektu, czyli m.in. jego nasłonecznienie, wilgotność bezpośredniego otoczenia czy obecność roślinności.

Planując docieplenie inwestor powinien wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię. Dla 100% pewności, że wyliczenia grubości styropianu zostały wykonane prawidłowo, należałoby wykonać audyt energetyczny. Izolacja musi być bowiem odpowiednio dobrana do rachunku zysków i strat. Można ogólnie założyć, że stosunkowo mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, jednak to nie jest żelazną zasadą w planowaniu docieplenia.

Pamiętać należy, że największym "złodziejem ciepła" jest wentylacja – w oczywisty sposób niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu "ucieka" nawet 30-40% ciepła. Tak więc to co najbardziej istotne przy projektowaniu budynku, mającego mieć cechy racjonalnie oszczędnego, to również właściwe zaprojektowanie instalacji wentylacyjnej.

Zatem stosując zdroworozsądkowe kryteria analizy energooszczędności domu, można zaryzykować postawienie tezy, że prawidłowo zaprojektowany obiekt będzie miał warstwę ocieplenia grubości większej niż aktualnie stosowane.

Dom oszczędny – jak go ocieplać? - radzi ArbetPłyty styropianowe GRAFIT

W przypadku styropianów o bardzo dobrych parametrach, takich jak GRAFIT z FS ARBET, warstwa izolacji będzie znacznie cieńsza niż w przypadku zastosowania tradycyjnych styropianów fasadowych.

GRAFIT to prawdziwie nowoczesny produkt, charakteryzujący się przede wszystkim podwyższonymi parametrami izolacyjności cieplnej. Jego szaro-srebrny kolor jest efektem dodania grafitu, który zwiększa absorpcję promieniowania cieplnego.

Płyty styropianowe GRAFIT przeznaczone są do stosowania w aplikacjach niewymagających przenoszenia obciążeń mechanicznych lub wymagających przenoszenia niewielkich obciążeń mechanicznych, w których ze względów technicznych lub estetycznych należy stosować ocieplenie o jak najmniejszej grubości. Polecane są przede wszystkim do termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych.

Płyty te mogą być stosowane między innymi do izolacji:

■  ścian w zewnętrznych zespolonych systemach ocieplenia ETICS (metoda "lekka mokra", bezspoinowy system ocieplenia BSO)
■  ścian z okładziną i wentylowaną szczeliną powietrzną
■  ścian szczelinowych z wentylowaną szczeliną powietrzną
■  ścian szczelinowych z niewentylowaną szczeliną powietrzną
■  w konstrukcjach wewnętrznych ścianek działowych
■  ścian w konstrukcji szkieletowej z okładziną
■  stropów od spodu w systemie ETICS (BSO, metoda "lekka mokra")
■  stropów od spodu z okładziną
■  dachów stromych pomiędzy krokwiami
■  dachów stromych pod konstrukcją nośną
■  stropodachów wentylowanych.

Ze względu na swoje szczególne właściwości izolacyjne, można stosować znacznie cieńsze płyty, co jest przydatne przy realizacjach tak trudnych jak budynki zabytkowe.

Jakość płyt

Dom oszczędny – jak go ocieplać? - radzi ArbetKażda płyta styropianu z FS ARBET jest zgodna z tym co zawiera opis zamieszczony na jej opakowaniu i w deklaracji właściwości użytkowych. W celu utrzymania wysokiej jakości produktów, firma stworzyła dział kontroli jakości, w którym sprawdzana jest codziennie każda partia wyrobu we wszystkich pięciu fabrykach.

źródło i zdjęcie: ARBET

Firma powiązana:

Arbet

Telefon 94 342 20 76 (79)
www.arbet.pl
sekretariat@arbet.pl

Arbet