Porady

Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę radzi ekspert z firmy Austrotherm

27.01.2015

Decydując się na zakup styropianu, stajemy przed niełatwym wyborem, bo w gąszczu zawiłych oznaczeń właściwości tego wyrobu, łatwo stracić głowę.

Generalnie, należy pamiętać o tym, że dobrym materiałem termoizolacyjnym, będzie ten, który ma małą przewodność cieplną. Jest ona określana współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (lambda). Jego wartość dla styropianów wynosi 0,031-0,044 W/mK. Jak powszechnie wiadomo, współczynnik lambda ulega poprawie wraz ze zwiększaniem gęstości styropianu. Obrazowo mówiąc, im więcej znajduje się „styropianu w styropianie”, czyli im jest on cięższy - tym lepiej izoluje.

Badania rynkowe potwierdzają, że w obrocie znajdują się produkty, których deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD, znacznie się różni o wartości rzeczywistej, niestety na niekorzyść inwestora. Dlatego w momencie zakupu winno się wstępnie zweryfikować jakość styropianu. Taki sprawdzian jest prosty, wystarczy w momencie zakupu obliczyć gęstość paczki styropianu, odczytując z etykiety jej objętość (najczęściej jest to 0,3 m3), potem zważyć ją, a następnie wagę podzielić przez objętość.

Wynik tego rachunku należy porównać z minimalną gęstością danej odmiany styropianu. Tabelę wskazującą minimalne wagi dla występujących na polskim rynku odmian styropianu można pobrać ze strony internetowej Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu – www.gwarantowanystyropian.pl

Prawidłowo dobrana termoizolacja to czynnik, który ma ogromny wpływ na komfort cieplny domowników i  efektywność energetyczną budynku. Jest gwarancją zmniejszenia strat ciepła, a co za tym idzie, kosztów eksploatacji. Należy przy tym pamiętać, aby zwracać uwagę na poprawne wykonanie ocieplenia każdej przegrody budynku: fundamentów, piwnic, ścian zewnętrznych, stropów, dachów czy stropodachów. Dzięki temu znacznie ograniczymy starty ciepła i będziemy mogli ogrzać nasz dom  za stosunkowo niewielkie pieniądze.

źródło i zdjęcie: Grzegorz Jędra, Doradca Techniczny firmy Austrotherm

Firma powiązana:

Austrotherm

Telefon 33 844 70 33-36
www.austrotherm.pl
info@austrotherm.pl

Austrotherm