Porady

Arbet: Styropian a wilgoć

28.01.2015

Producent styropianu spotyka się z pytaniami dotyczącymi m.in. zagadnień zawilgocenia pomieszczeń przy jednoczesnym zastosowaniu styropianu. Jak opiniuje mgr inż. Irena Domska, Kierownik ds. zarządzania jakością w Fabryce Styropianu ARBET Sp. J., dość duży opór dyfuzyjny pary wodnej styropianu należy uwzględnić przy analizie termiczno-wilgotnościowej przegrody budynku, np. ściany, właśnie po to, żeby ustrzec się przed możliwością pojawienia zagrzybienia.

Para wodna przepływa przez ścianę w różnych kierunkach (na zewnątrz pomieszczenia lub do wewnątrz). Uzależnione to jest od różnicy temperatur i różnicy wilgotności powietrza. Podczas tej migracji może następować tzw. wykroplenie pary wodnej w przegrodzie (w którejś z jej warstw).

Zjawisko to jest dopuszczalne, pod warunkiem, że wilgoć nie będzie narastała z każdym rokiem, tylko w miesiącach letnich nastąpi jej odparowanie. Bardzo często zagrzybienie spowodowane jest jednak przez niewystarczającą wentylacją pomieszczeń.

Aby ustrzec się przed zagrzybieniem spowodowanym nieodpowiednim doborem warstw przegrody, koniecznie należy zlecić projektantowi analizę termiczno-wilgotnościową.

źródło i zdjęcie: ARBET

Firma powiązana:

Arbet

Telefon 94 342 20 76 (79)
www.arbet.pl
sekretariat@arbet.pl

Arbet