Porady

Nie oszczędzaj na zakupie rekuperatora, oszczędzaj na eksploatacji radzi firma Bartosz

18.11.2014

Stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w nowo budowanych domach, to już niemalże standard. Świadomość zalet jakie niesie za sobą zastosowanie rekuperacji jest ogromna.

Nie oszczędzaj na zakupie rekuperatora, oszczędzaj na eksploatacji radzi firma Bartosz

vena_standard_ec - firma BartoszWciąż jednak Inwestorzy mają problem z określeniem, która cecha centrali wentylacyjnej (potocznie: rekuperatora) jest najbardziej istotna i powinna przeważyć o ostatecznym wyborze. Zastosowany wymiennik ciepła? Wentylatory? Urządzenie z nagrzewnicą czy bez? Klasa filtracji? Odzysk ciepła? Zużycie prądu? Opory? System sterowania? A może gabaryt?

Setki sloganów reklamowych, niewiele mówiące parametry, mnogość opcji dodatkowych - wszystko to sprawia, że Inwestor czuje się zagubiony i jego decyzja jest jeszcze trudniejsza. Nie do końca świadomy konsekwencji ostatecznie przy wyborze kieruje się wyłącznie ceną i wybiera urządzenie najtańsze albo drogie markowej firmy. I w tym momencie prawdopodobnie popełnia największy błąd narażając się na wysokie koszty w przyszłości...

Co więc jest ważniejsze od ceny rekuperatora?

Klienci odpowiadają: koszty eksploatacji.

Dlaczego?

Koszt urządzenia, to tak zwany koszt początkowy. Inwestor powinien być świadomy, że koszt poniesiony podczas zakupu rekuperatora i systemu kanałów rozprowadzających powietrze, to nie wszystko. By cieszyć się świeżym powietrzem w jego nowym domu i jednocześnie oszczędzać na ogrzewaniu, będzie musiał ponosić koszty związane z eksploatacją systemu rekuperacji.

By wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła mogła działać poprawnie potrzebuje prądu, okresowych przeglądów oraz wymiany filtrów. Są to dodatkowe koszty, które Inwestor będzie ponosić podczas użytkowania urządzenia, warto więc sprawdzić jak dużo energii będą pobierać wentylatory, ile kosztują wkłady filtracyjne oraz okresowe przeglądy serwisowe.

Ponadto szczególną uwagę należy zwrócić czy rozważany przez Inwestora rekuperator wyposażony jest w nagrzewnicę, a jeżeli tak, to jak dużo prądu ona pobiera. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ nagrzewnice stosowane w centralach wentylacyjnych mogą pobierać więcej prądu niż sama centrala (!). Każdy z producentów rekuperatorów dysponuje takimi danymi i na życzenie klienta powinien je udostępnić.

Mając na uwadze powyższe informacje: jak w porównaniu z konkurencją wypadają rekuperatory VENA?

Rekuperatory VENA głównie są wybierane przez Inwestorów, którzy postawili na wysoką jakość urządzenia oraz wspomniane wcześniej niskie koszty eksploatacji. Produkowane przez nas zestawy i centrale wentylacyjne (w zależności od modelu) wyposażone są w spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła o największej powierzchni wymiany na rynku, którego rzeczywisty odzysk ciepła wynosi 85-92% oraz elektroniczne wentylatory w najwyższej klasie energetycznej.

To co jest ważne, to fakt , że dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła w wymienniku oraz jego spiralnemu kształtowi rekuperatory VENA nie wymagają stosowania nagrzewnic do ochrony wymiennika przed zamarznięciem.

Wszystkie te cechy sprawiają, że bardzo niskie koszty eksploatacji rekompensują pozornie wysoką cenę zakupu urządzenia, a okres zwrotu inwestycji jest znacznie krótszy niż w przypadku tanich urządzeń o gorszych parametrach.

Na życzenie Inwestora przygotowujemy orientacyjną analizę ekonomiczną, w której prezentowane są wszystkie koszty związane z użytkowaniem wybranego rekuperatora, wartość o jaką zmniejsza się zapotrzebowanie domu na ciepło i związane z tym oszczędności na ogrzewaniu oraz okres zwrotu inwestycji.

I jeszcze jedno. Jeśli zastanawiacie się Państwo nad rozprowadzaniem ciepła z kominka (system DGP) to przy rekuperacji z centralą VENA możecie zrezygnować z tej instalacji. Nasz rekuperator doskonale odzyskuje ciepło z ogrzanego przez kominek powietrza i rozprowadza je po całym budynku efektywnie dogrzewając pomieszczenia.

Chcesz otrzymać analizę ekonomiczną i porównać nasz rekuperator z centralą konkurencji?

Kontakt: Dział Wentylacji, tel. 85 745 57 12 w. 30, wentylacja@bartosz.com.pl

Więcej informacji:

www.bartoszwentylacja.com.pl

źródło i zdjęcie: Bartosz