Porady

Arbet: Jaka jest optymalna grubość styropianu dla racjonalnie oszczędnego domu?

30.07.2014

Dział Techniczny FS ARBET radzi: Jest bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Określenie "racjonalnie oszczędny" jest dość obszerne, bowiem racjonalność dla każdego może oznaczać inny przedział opłacalności. Grubość warstwy izolacyjnej, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od różnych czynników.

Należy wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, zastosowane materiały, wentylację, ogrzewanie, a nawet ilość i rodzaj otworów okiennych i drzwiowych. Ważna jest również lokalizacja i funkcja obiektu. Wszystko zależy od tego, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię.Dlatego dla wyliczenia prawidłowej grubości styropianu należałoby wykonać audyt energetyczny.

Izolacja musi być odpowiednio dobrana do rachunku zysków i strat. Ogólnie rzecz ujmując mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, jednak to nie jest żelazną zasadą w planowaniu docieplenia.

Największym "złodziejem ciepła" jest wentylacja - skądinąd niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu "ucieka" nawet 30-40% ciepła.

Kluczowe w budynku racjonalnie oszczędnym jest więc w pierwszym rzędzie zaprojektowanie odpowiedniej wentylacji. Stosując bardzo ogólne kryteria racjonalności energooszczędności domu, możemy pokusić się o tezę, że prawidłowo zaprojektowany obiekt, będzie miał warstwę ocieplenia o grubości większej niż aktualnie stosowane.

W przypadku styropianów o szczególnych właściwościach izolacyjnych, takich jak Fasada System Grafit z FS ARBET, warstwa ta będzie znacznie cieńsza niż w przypadku zastosowania tradycyjnych styropianów fasadowych.

źródło i zdjęcie: FS ARBET

Firma powiązana:

Arbet

Telefon 94 342 20 76 (79)
www.arbet.pl
sekretariat@arbet.pl

Arbet