Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co warto wiedzieć przed zakupem stacji uzdatniania wody?

Potrzebna jest staranność w realizacji tego typu projektów; w związku z tym należy wziąć pod uwagę pewne wymagania przy zakupie stacji uzdatniania wody pitnej (SUW).

Co warto wiedzieć przed zakupem stacji uzdatniania wody?
Salher Oczyszczalnie ścieków, uzdatnianie wody, separatory
www.salher.com
Salher Oczyszczalnie ścieków, uzdatnianie wody, separatory
Dane kontaktowe:
22 737 24 95
Łubna 62, 05-532 Baniocha

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W jakich przypadkach niezbędny jest montaż stacji uzdatniania wody?

Klasyfikuj wodę zgodnie ze standardami jakości wody pitnej w zależności od ostatecznego użycia. Uzdatnianie wody jest bardzo ważnym procesem, ponieważ zapewnia produkt o wysokiej jakości, wykorzystywany jako woda z kranu lub wody procesowe dla przemysłu i laboratoriów.

Stacja uzdatniania wody (SUW) Salher Stacja uzdatniania wody spełnia 2 główne cele:

A) Poprawa jakości wody ze źródła poboru, zgodnie z wymaganiami końcowego użycia:

  • Użycie w domu lub w mieście: zużycie wody w naszej diecie, sprzątanie naszych domów, pranie ubrań, higiena i higiena osobista.
  • Użycie przemysłowe: laboratoria, sektor energetyczny, przemysł rolno-spożywczy.
  • Użytkowanie w rolnictwie i hodowli zwierząt.
  • W mniej popularnych przypadkach zastosowanie w aglomeracjach miejskich, takie jak baseny, czyszczenie ulic, fontanny publiczne, stawy ozdobne, parki i ogrody.

B) Posiadanie dostępu do nowych źródeł wody pitnej, wykorzystywanie wód powierzchniowych, podziemnych, a także nawet wody deszczowej.

Istnieje wiele różnych zabiegów i kombinacji umożliwiających usuwanie konkretnych związków i poprawę charakterystyki wody w całości. Sektory takie jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny lub energetyczny wymagają najwyższych poziomów jakości, co powoduje najwyższą ostrożność w produkcji, monitorowaniu i kontroli oczyszczonej wody.

Sterowanie odbywa się za pomocą kilku regulacji i standardów związanych z jakością wody, w zależności od ostatecznego zastosowania. Podkreślamy następujące standardy:

RD 1620/2007 (hiszpański dekret) w odniesieniu do ponownego użycia oczyszczonych ścieków (nie nadaje się do spożycia przez ludzi).

Ponowne użycie wody do nawadniania rolniczego ISO 16075-1: 2015 (nie nadaje się do spożycia przez ludzi). Woda do spożycia przez ludzi Dyrektywa UE 98/83 / WE i Dekret Królewski 140/2003 (dekret hiszpański)

Woda dla przemysłu farmaceutycznego i laboratoriów:

  •     Norma ASTM D1193 2011 (Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów).
  •     Norma ISO 3696 (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna).
  •     CLSI Standard NCCLS (Instytut Standardów Klinicznych i Laboratoryjnych).
  •     Normy EP i USP (farmakopea europejska i farmakopea amerykańska).

WHO i USEPA (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych) również zawierają zalecenia dotyczące ponownego wykorzystania wody i uzdatniania w oparciu o wiele doświadczeń na całym świecie.

Jak dobrać odpowiedni system uzdatniania wody?

Zastanów się nad źródłem surowej wody.

Zaawansowany system uzdatniania wody Salher Woda przed uzdatnieniem posiada sole i składniki mineralne, jak również substancję nieulegające sedymentacji i życie drobnoustrojowe.

Bezpieczeństwo wody pitnej jest gwarantowane poprzez sprawdzenie jakości wody na dopływie i odpływie.

Zaleca się przeprowadzenie wstępnych badań. Analityka tego typu ma ogromną wartość i wpływ na:

  •     Wybranie odpowiedniego systemu uzdatniania wody.
  •     Oszczędność kosztów inwestycyjnych.
  •     Gwarancje uzyskania wymaganej jakości wody na odpływie.
  •     Charakterystyka próbki zależy od zamierzonego celu, a także od typu próbki.

Po pierwsze, jakość mikrobiologiczna wody (obecność substancji organicznych, takich jak bakterie glony, grzyby, drożdże itd.) oraz chemiczna jakość wody (obecność minerałów takich jak aluminium, rtęć, ołów, żelazo, fluorek chloru, azotyny, azotany) podlega ocenie.

Jakiego rodzaju zanieczyszczenia należy usunąć z wody?

Co może być oczywiste, w zależności od zastosowania wody należy dostosować różne parametry i przestrzegać różnych przepisów, o ile takie istnieją w danym przypadku.

Na przykład: woda wykorzystywana wyłącznie do nawadniania czerpie korzyści z zawartości azotanów, podczas gdy ich zawartość musi być znacznie lepiej kontrolowana w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją pewne parametry wpływające na rury i urządzenia elektromechaniczne stacji, które będą zawsze poddawane obróbce. Parametrami tymi są przede wszystkim zmętnienie, stężenie mikrobiologiczne lub alkaliczność wody, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności.

Jak prawidłowo oszacować zużycie wody?

Określ wielkość potrzebną w krótkim, średnim i długim okresie oraz ewentualne wahania sezonowe.

Aby zapewnić prawidłową wielkość stacji SUW, należy prawidłowo obliczyć bieżące i przyszłe zapotrzebowanie (krótko / średnioterminowo). Istnieje kilka urządzeń, takich jak wkład membranowy i prefabrykowane zbiorniki GRP, które umożliwiają rozbudowę SUW.

W ten sposób, a także w oparciu o bogate doświadczenie i dobrą komunikację z klientem, projektant i producent instalacji zaleci najbardziej dopasowane wyposażenie do istniejących potrzeb.

Wraz z analizą wody do uzdatnienia, należy określić następujące parametry:

  •     Przepływ dzienny i / lub godzinowy.
  •     Maksymalny przepływ.
  •     Liczba godzin pracy urządzenia.
  •     Poziom automatyzacji stacji.
  •     Parametry jakości wody przed i po uzdatnieniu.

Jakich zabiegów konserwacyjnych wymaga stacja uzdatniania wody ?

Włączenie kosztów utrzymania do ogólnego budżetu inwestycyjnego. Budżet konserwacyjny jest dobrą inwestycją w optymalizację kosztów produkcji.

Dlatego też należy określić stopień profilaktycznej konserwacji stacji uzdatniania wody na etapie projektowania. Tak więc istnieje szeroki wachlarz możliwości od pełnej automatyki sterowania do ręcznego czyszczenia i zarządzania urządzeniami, co zależy od inwestycji i rzeczywistych możliwości zarządzania i weryfikacji.

W każdym przypadku, biorąc pod uwagę znaczenie utrzymania stacji w dobrym stanie, zaleca się co najmniej pewien poziom autonomii i ograniczenia ręcznej obsługi technicznej do kontroli wizualnej, uzupełniania materiałów eksploatacyjnych i szczegółowych kontroli sprzętu.

źródło i zdjęcia: Salher