Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

O czym pamiętać przy zakupie kamienia dekoracyjnego?

Kamień dekoracyjny produkowany jest w Stone Master w dwóch technologiach – betonowej i gipsowej. Podział taki sprawia, że produkty zróżnicowane są nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim na użycie danej kolekcji w miejscu przeznaczenia oraz dalsze postępowanie.

O czym pamiętać przy zakupie kamienia dekoracyjnego?
Stone Master S.A. Kamień dekoracyjny STONE MASTER
www.stonemaster.pl
Stone Master S.A. Kamień dekoracyjny STONE MASTER
Dane kontaktowe:
42 213 21 12
Dubois 117/119, 93-465 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dlatego dla ułatwienia rozróżnienia kolekcji wytworzonych w gipsie i w betonie, wprowadziliśmy oznaczanie produktów oraz odpowiadającej im chemii montażowej i pielęgnacyjnej na kolory - pomarańcz łączymy z technologią betonową, zaś granat z technologią gipsową.

Część produktów - jak choćby Fuga Stone Master czy Specjalistyczny Klej Dyspersyjny są uniwersalne w stosowaniu, toteż ich opakowania są dwukolorowe.

Kamień betonowy

Będzie idealnym wyborem dla osób poszukujących okładziny uniwersalnej, którą zastosować można zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Beton jest trwałym, niezwykle odpornym na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie warunków atmosferycznych materiałem okładzinowym, toteż nazwanie go kamieniem do zadań specjalnych nie będzie przesadą. Szczególnie docenianą tam, gdzie nie można zastosować jego gipsowego odpowiednika, czyli na murkach i elewacjach, w altanach i kuchniach letnich, a także w pomieszczeniach narażonych na bezpośrednie oddziaływanie wody (łazienki, sauny, wiatrołapy).

Kamień gipsowy

Jest idealnym wyborem dla Klientów pragnących zamontować kamień wewnątrz w najszybszy i możliwie najmniej uciążliwy sposób - jego największą zaletą jest niewielka masa oraz łatwość obróbki i montażu. Gips daje się łatwo pociąć piłką do drewna, a chłonność pozwala na pomalowanie go farbą na dowolny kolor, gdyby ktoś zdecydował się na odświeżenie wizerunku kamienia po latach użytkowania. Pozwala to na skierowanie oferty kamienia gipsowego szczególnie w stronę osób zafascynowanych możliwością samodzielnego remontu w myśl zasady Do-It-Yourself.

O ile samo przygotowanie powierzchni i ułożenie elementów kolekcji nie są odbierane jako potencjalnie trudne do wykonania czynności, o tyle fugowanie kamienia wydaje się być tym etapem, który odstręcza Klientów przed samodzielnym zamontowaniem kamienia od początku do końca. Nic bardziej mylnego - warto obejrzeć zamieszczony na stronie internetowej film instruktażowy aby przekonać się, że ten etap prac jest równie prosty jak pozostałe. Ponadto w przypadku kolekcji fugowych etap wypełniania przestrzeni między płytkami spoiną jest coraz częściej pomijany - z pomiędzy cegiełek prześwituje wtedy pierwotny kolor ściany, którą uprzednio pomalować możemy zgodnie z własnym poczuciem estetyki (tworząc w ten sposób intrygującą całość złożoną na zasadzie kontrastu).

Kolekcje kamienia dekoracyjnego

Różnią się między sobą metodą produkcji, kształtem elementów wchodzących w jej skład, fakturą powierzchni oraz kolorystyką. Wszystkie wymienione powyżej cechy składają się w pewien określany schemat określany najczęściej jako styl. Mamy więc rozróżnienie na kamień imitujący cegły, skały, otoczaki, czy posiadający nowoczesną, geometryczną formę. Aby w pełni przedstawić Klientowi wygląd docelowy produktu ułożonego w konkretnym środowisku, pokazuje się go w postaci aranżacji - tworzonych na żywo z wykorzystaniem studia i fotografa lub też komputerowo - gdzie wygenerowany cyfrowo efekt finalny bardzo trudno odróżnić od rzeczywistości. W jednym i w drugim przypadku pamiętać należy o tym, iż zdjęcia mają charakter poglądowy, stąd rzeczywisty wygląd produktów może różnić się od prezentowanego w postaci aranżacji. Pomimo starań w celu przedstawienia płytek zbliżonych maksymalnie do ich reprezentacji w rzeczywistości, zarówno charakterystyka technologii poligraficznej, jak i indywidualne postrzeganie barw mogą różnicować produkt w zakresie jednego odcienia danej kolekcji.

Ponadto wpływ na wygląd kamienia mają takie cechy, jak: rodzaj użytego oświetlenia (dzienne a sztuczne), obecność materiałów umieszczonych na tej samej lub sąsiadującej powierzchni (jasne lub ciemne tło), czy też zaimpregnowanie płytki środkiem dedykowanym do danej linii produktowej, co nie tylko chroni kamień przed działaniem czynników zewnętrznych, ale także wyostrza kolorystykę. Biorąc pod uwagę najbardziej unikalną z cech kamienia dekoracyjnego, a więc jego głęboką strukturę, spodziewać się można zupełnie innych efektów wizualnych na zewnątrz pomieszczenia, gdzie pada równomierne słoneczne światło i wewnątrz salonu, gdzie cienie tworzone przez snopy punktowego światła będą większe i przyciemnią kolor kamienia. Przed dokonaniem zakupu warto więc obejrzeć choćby jeden element interesującej nas kolekcji w miejscu jej docelowego przeznaczenia, aby przekonać się czy jest to właśnie ta kolekcja, która na stałe zagości w naszym otoczeniu.

Podczas zakupu pamiętajmy również o tym, aby do kamienia dobrać towarzyszącą mu chemię montażową i pielęgnacyjną. Oddziaływanie produktów marki Stone Master zostało wielokrotnie przetestowane w celu zapewnienia jak najbardziej optymalnej jakości i wydajności dla potrzeb dokonania montażu. W szczególności ważnym etapem jest ten końcowy - a więc zaimpregnowanie produktów po ich zamocowaniu, tak aby uchronić je przed działaniem czynników zewnętrznych i zapewnić sobie wygodniejszą pielęgnację kamienia w przyszłości. Ilość potrzebnej ilości chemii budowlanej obliczyć można w wygodny sposób podług zawartych na opakowaniu wskazań, pamiętając zawsze, iż cena kamienia podawana jest w odniesieniu do opakowania (nie metra kwadratowego), mieszczącego różne ilości kamienia w zależności od pakowania danej kolekcji.

źródło i zdjęcia: Stone Master