Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak nie dopuścić do zalania łazienki i jak usunąć skutki zalania?

Często zalanie łazienki nie sprowadza się do niegroźnej kałuży, którą łatwo posprzątać. W przypadku większych awarii wodnych wiąże się z przykrymi konsekwencjami, w tym stratami finansowymi. Nieprzyjemny zapach, zalany sufit podwieszany, uszkodzone płytki, żółte plamy na suficie – z tym wszystkim będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli nie zadbamy o instalacje wodną w łazience. Jak zapobiec zalaniu łazienki i co zrobić, gdy już do tego dojdzie?

Jak nie dopuścić do zalania łazienki i jak usunąć skutki zalania?
INTER-PLAST Prysznicowe odwodnienia liniowe, kratki, syfony, maskownice
www.vabo.pl
INTER-PLAST Prysznicowe odwodnienia liniowe, kratki, syfony, maskownice
Dane kontaktowe:
34 362 79 09, 34 362 79 04, 34 362 76 67
Meliorantów 67/A, B, 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pralka to jedna z głownych przyczyn zalania łazienki Częste przyczyny zalania łazienki

Usterki związane z instalacją wodną najczęściej nie leżą w naszym zaniedbaniu, a są wynikiem nieprawidłowej pracy wykonawców lub uszkodzeń mechanicznych. Na te ostatnie mamy wpływ - zobacz co zrobić, aby nie dopuścić do zalania łazienki.

Niewłaściwe łączenie rur

Najczęstszą przyczyną zalania łazienki są usterki związane z instalacją wodną, co często jest wynikiem błędów montażowych. Jednym z nich jest niewłaściwe łączenie rur, a ściślej stosowanie lutu twardego w miejscu łączenia do rur o małej średnicy i cienkich ściankach. Ogniska korozji tworzą się na skutek przepływu wody o wysokiej temperaturze przez cienkie struktury metalu.

Słabymi punktami instalacji wodnej są wszystkie połączenia. Ich niezawodność zależy przede wszystkim od wykonawcy. Przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania warto sprawdzić stan instalacji, a w przypadku budowy domu lub remontu mieszkania zadbać o pomoc ze strony dobrych fachowców oraz w razie potrzeby kontrolować ich pracę.

Brak gratowania po cięciu rury

Przyspieszona korozja rury (zwłaszcza kolanka) jest również wynikiem braku dokładnego usuwania ostrych pozostałości po cięciu rury (gratowanie). Zwężony przekrój rury powoduje wzrost oporów przepływu wody. Zawirowany strumień powoduje wypłukiwanie tlenku miedzi ze ścianek rur, co przyczynia się do przyspieszenia procesu powstawania korozji. W tym przypadku również należy korzystać z usług sprawdzonych fachowców, by uniknąć w przyszłości wielu przykrych konsekwencji.

Armatura, toaleta i pralka - kolejne przyczyny zalania łazienki

Instalacja wodna w łazience to nie tylko rury, przyczyną zalania mogą być również urządzenia korzystające w wody, takie jak armatura, toaleta i pralka. Szczególnie niebezpieczne mogą być przecieki w trudnodostępnych miejscach. Zatkana toaleta albo przeciekające uszczelki znacząco podnoszą poziom wilgoci w łazience, co może powodować powstanie grzyba lub pojawienie się ognisk rdzy na wykończeniach rur bądź innych newralgicznych elementach.  W tym przypadku zalana łazienka może dać się we znaki również sąsiadom.

Warto od czasu do czasu sprawdzać stan instalacji wodnej zasłoniętej szafkami lub sprzętami. Jeżeli dojdzie do zatkania odpływu w kabinie prysznicowej lub toalecie i nie możemy się sami z tym uporać, warto wezwać fachowca, który sprawdzi resztę instalacji.

Co należy zrobić w przypadku zalania łazienki?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nie należy zostawiać długo odkręconej wody w wannie, warto zaś regularnie serwisować pralkę i kupować dobrej jakości armaturę. Jednak jeżeli już dojdzie do zalania łazienki należy pamiętać o najważniejszych zasadach postępowania, by móc uchronić się przed większymi stratami finansowymi. Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej ustalić przyczynę wycieku wody, a następnie zakręcić zawór. Czasami może być za późno i przywrócenie poprzedniego stanu może być czasochłonne i kosztowne.

Aby szybko uporać się z problemem należy bardzo dokładnie osuszyć ściany. Czasami wietrzenie na niewiele się zda, lepiej więc zastosować specjalny osuszacz, który absorbuje wilgoć ze ścian. Powierzchnie ściany trzeba pokryć farbą izolującą, która dobrze kryje oraz tworzy powłokę ochronną przed działaniem wilgoci i rozwojem grzybów. Malowanie po zalaniu powinno nastąpić dopiero po zupełnym wyschnięciu warstwy naprawczej. Zalane płyty kartonowo-gipsowe nadają się jedynie do wymiany.

Jak usunąć skutki zalania przez sąsiada z góry?

Problemy, które sprawia instalacja wodna dotyczą również sąsiadów znajdujących się nad naszym mieszkaniem. Jeżeli w mieszkaniu sąsiada dojdzie do awarii to prawdopodobne jest, że również odczujemy jej skutki. W najgorszym razie woda zacznie przeciekać do naszego mieszkania.

Zalany sufit z regipsu można próbować ratować, jednak czasami mniej czasochłonne będzie jego zdjęcie i wymiana. Jak naprawić sufit podwieszany po zalaniu? Jeżeli awaria u sąsiada nie była groźna i mamy pewność, że jej przyczyny zostały usunięte, wystarczy dokładnie wysuszyć zaciek i zagruntować.

Malowanie sufitu powinno nastąpić wyłącznie po całkowitym jego wyschnięciu.

Często pojawia się pytanie jak usunąć plamy na suficie po zalaniu? Zabrudzenia i zacieki można przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym lub stalową szczotką. Po starannym usunięciu powstałego pyłu należy zagruntować powierzchnię i zeszlifować drobnym papierem ściernym. Następnie warto użyć specjalnej farby, która wnika głęboko w podłoże i tworzy powłokę izolującą. Farby na plamy są uniwersalne i można nimi pokrywać tynki gipsowe, cementowo-wapienne, płyty kartonowo-gipsowe, a nawet tapety i drewno.

źródło i zdjęcia: INTER-PLAST