Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Akumulacyjny tandem

Chcąc obniżyć koszty ogrzewania, pozyskiwanego z energii elektrycznej, zastanówmy się nad zastosowaniem pieca akumulacyjnego. Nowoczesne urządzenie tego typu charakteryzuje się wysoką sprawnością pracy przy niskich nakładach inwestycyjnych. Nie bez znaczenia pozostają również walory estetyczne ogrzewaczy akumulacyjnych.

Akumulacyjny tandem
Warto przy tym podkreślić możliwość współpracy ogrzewania akumulacyjnego z innymi źródłami ciepła. Piece akumulacyjne są w stanie współpracować chociażby z kominkiem, a także innymi systemami ogrzewania elektrycznego. Pamiętać należy przy tym o najważniejszej korzyści wynikającej ze stosowania takiego pieca, czyli możliwości używania tańszej energii elektrycznej. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają inne zalety takie jak komfort systemu grzewczego, bezpieczeństwo czy też możliwość regulacji, uwzględniającej zarówno warunki wewnętrzne jak i zewnętrzne pomieszczenia.

Przypomnijmy, że w piecach akumulacyjnych, dzięki odpowiedniemu sterowaniu, ciepło zgromadzone tanim kosztem w drugiej taryfie zostanie oddane w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej oczekiwanej wartości. Istotną rolę odgrywa możliwość ustawiania indywidualnej temperatury w każdym pomieszczeniu, w którym przewidziano piec. Jeżeli użyje się innego źródła ciepła piec akumulacyjny w sposób automatyczny będzie zmniejszał swoją wydajność grzewczą. Nocą układ akumulacyjny zostanie doładowany a w ciągu dnia, podczas nieobecności domowników, „tańsze” ciepło znowu będzie oddawane do pomieszczeń.

Akumulacyjny tandem! W jaki zatem sposób piec akumulacyjny może utworzyć tandem z kominkiem? Podczas ogrzewania domu kominkiem, piec akumulacyjny będzie trzymał ciepło, oddając je w razie potrzeby, chociażby podczas nieobecności domowników w ciągu dnia. Pamiętajmy przy tym, że piec akumulacyjny, oprócz współpracy z kominkiem, zapewni nam komfort cieplny również, jako urządzenie pracujące samodzielnie. Korzystając z odpowiednich urządzeń sterujących zaprogramujemy funkcje realizowane przez urządzenie. Zyska się, więc bezobsługową pracę pieca a my będziemy mogli delektować się domowym ciepłem nie martwiąc się o obsługę systemu grzewczego.

Decydując się na zastosowanie elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego zwróćmy uwagę na dynamiczny piec z elektronicznym panelem sterującym. To właśnie elektronika jest odpowiedzialna za kontrolowanie ładowania, a co najważniejsze, zarządzanie temperaturą w pomieszczeniu. W piecach akumulacyjnych Elektrotermii, dzięki odpowiedniemu sterowaniu wszystkie funkcje programuje się z uwzględnieniem czasu rzeczywistego. Piec, w sposób automatyczny, zarządza poborem energii elektrycznej biorąc pod uwagę tańszą taryfę energetyczną.

W ogrzewaczach akumulacyjnych serii DOA/E istotną rolę odgrywają czujniki wewnętrzne i zewnętrzne oraz regulatory: temperatury i tygodniowy. Tym sposobem zyskamy dostosowanie pracy pieca do warunków otoczenia i do ciepła wytwarzanego przez inne źródła. Wszystko po to, aby akumulacyjny tandem, w sposób sprawny, zapewniał nam ciepło i komfort użytkowania systemu grzewczego. Pamiętajmy przy tym, że piece akumulacyjne pozyskują ciepło używając tańszej taryfy energetycznej.

Źródło: Elektrotermia

Więcej