Porady

Semmelrock: Czy można zbudować schody z kostki brukowej?

13.06.2016

Schody można wykonać z kostek brukowych, bruku klinkierowego lub płyt betonowych. W pierwszej kolejności należy wybrać produkt, z którego będą wykonane. Natomiast szerokość podstopnic należy dostosować do dostępnych formatów kostek tak, aby uniknąć docinania elementów, jednocześnie dbając o estetykę wejścia.

Najłatwiej jest wykonać schody z kostek brukowych barwionych w masie (np. Castello Antico czy Vario) lub z bruku klinkierowego Penter. Kamienie tych produktów mają ze wszystkich stron jednolitą fakturę i barwę.

Można również użyć produktów, które posiadają wykończenia brzegowe np. Bradstone Old Town, Bradstone Blue Lias i Bradstone Travero (w linii Travero i Old Town są gotowe stopnie). Wówczas należy je tylko przyciąć do szerokości podstopnic. Drugim elementem, który należy wziąć pod uwagę, to wykończenie podstopnic. Można je wykonać z kostek brukowych, bruku klinkierowego, obrzeży, palisad lub z innych materiałów dostępnych na rynku np. listew stalowych czy granitu.

Kolejnym etapem po wyborze materiału na schody i sposobu ich wykończenia jest przygotowanie fundamentów. Natomiast na etapie obudowywania schodów kostką brukową niezwykle istotne jest, aby zastosować fugę wodoodporną i klej mrozoodporny. Należy zadbać o to, by wody opadowe nie dostawały się pod materiał, z którego są wykonane schody, ponieważ może to powodować odczepianie się materiału od betonu, jak również pobudzać i przyspieszać naturalny proces powstawania wykwitów wapiennych.

źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein+Design