Porady

Termo Organika: Jak ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu?

25.01.2016

Zima pochłaniająca gigantyczne pieniądze na ogrzanie domu może zostać okiełznana za sprawą termomodernizacji, ale z tym musimy poczekać do rozpoczęcia sezonu remontowo-budowlanego z plusowymi temperaturami. Co zatem można zrobić, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie kiedy sezon grzewczy jest w pełni?

Średnie opłaty ogrzewania nieocieplonego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Długi sezon grzewczy może wiązać się z rachunkami liczonymi w tysiącach złotych. Dlatego też coraz więcej Polaków nie chce przepłacać za ciepło w domu i decyduje się na termomodernizację, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem wpływającym na komfort cieplny domu oraz obniżenie kosztów jego eksploatacji. W nowo powstających domach energooszczędne rozwiązania stają się standardem.

Średnie opłaty ogrzewania nieocieplonego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku

- "Zastosowanie markowych styropianów o odpowiedniej grubości to jedna z najbardziej racjonalnych i opłacalnych inwestycji przynoszących zyski każdego roku". - mówi Krzysztof Krzemień dyrektor techniczny Termo Organiki.

- "Raz dobrze wydane pieniądze pracują w naszym klimacie co najmniej kilka miesięcy każdej jesieni i zimy, nie wspominając o lecie, kiedy to dobrze zaizolowane ściany chronią nas przed upałem. Ocieplając dom 15 centymetrową warstwą styropianu w kropki Termo Organiki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie."

Kiedy sezon grzewczy jest w pełni możemy zastosować kilka tymczasowych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania. Warto zmienić przyzwyczajenia, które zimą uszczuplają nasz domowy budżet związany z zapewnieniem ciepła naszego domowego gniazdka.

Lista doraźnych trików ograniczających zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu:

  • Zdecydowanie lepiej wietrzyć mieszkanie przez kilka minut przy szeroko otwartych oknach niż zostawiać je na dłuższy czas lekko uchylone.
  • Nie warto zbyt mocno ogrzewać pomieszczeń gospodarczych oraz utrzymywać tej samej temperatury we wszystkich pomieszczeniach całą dobę. Mniejsza praca kaloryferów pod naszą nieobecność to spore oszczędności energii (ok. 10-15%). Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi być jednakowa, co wpłynie na oszczędność energii, a może skutkować dodatkowymi profitami. W sypialni na przykład zdecydowanie lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, kiedy temperatura jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach.
  • W pochmurny dzień bez słońca staraj się zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło nie będzie miało łatwej ucieczki na zewnątrz domu. W przypadku słonecznego dnia, odwracamy działanie, rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony, firanki czy rolety tak, by słońce miało łatwą drogę do wnętrza domu i nagrzało jego pomieszczenia.Coraz więcej Polaków nie chce przepłacać za ciepło w domu i decyduje się na termomodernizację
  • Warto umieścić ekrany odbijające ciepło za grzejnikami. To rozwiązanie gwarantuje, że odbite ciepło wróci do wnętrza budynku zamiast uciekać na zewnątrz przez ściany. Nie zasłaniamy również grzejników zasłonami czy firankami.
  • Zarówno w ocieplonym, jak i nieocieplonym budynku, przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi.

źródło i zdjęcia: Termo Organika

Firma powiązana:

Termo Organika

Telefon 12 427 07 40
www.termoorganika.pl
styropian@termoorganika.pl

Termo Organika