Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

BRUNNER uzupełnia swoją serię wkładów HKD o dwa modele narożne

Firma Ulrich BRUNNER GmbH wprowadziła serię wkładów HKD na początku lat 90-tych. Była to wówczas pierwsza tego rodzaju konstrukcja, która łączyła piękno widocznego ognia (jak w kominku) z mocą grzewczą typową dla wkładów do pieców kaflowych.

BRUNNER uzupełnia swoją serię wkładów HKD o dwa modele narożne
Brunner Wkłady do pieców kaflowych, wkłady kominkowe i piece wolno stojące
www.brunner.pl
Brunner Wkłady do pieców kaflowych, wkłady kominkowe i piece wolno stojące
Dane kontaktowe:
885 531 477
Zellhuber Ring 17-18, 8430 Eggenfelden, Niemcy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Od tej pory rodzina tych wkładów stale się powiększała, dochodziły nowe formaty i wielkości. Teraz ten szanowany przez klientów żeliwny wkład dostępny jest także w formacie narożnym, w dwóch wersjach o oznaczeniach HKD 10 i HKD 11. Różnica jest niewielka, ale istotna. Polega ona na sposobie wykończenia narożnika szyby: w HKD 10 jest on lekko zaokrąglony z promieniem 50 mm, zaś w HKD 11 krawędź jest ostra i wyraźna. Wybór wariantu należy do klienta.

Formaty wprawdzie się zmieniają, ale jakość pozostaje ta sama — BRUNNER słynie z bezkompromisowego podejścia do tematu "palenia drewnem" już od ponad 70 lat. Wkłady piecowe z rodziny HKD są wykonane w całości z żeliwa. Trudno się dziwić, bo nie ma bardziej trwałego i wytrzymałego materiału. A przy tym wszystkie elementy pochodzą z własnej odlewni. Żeliwo to najwytrzymalszy materiał, jaki jest stosowany w technice grzewczej. Zapewnia ono niemal całkowity brak naprężeń w konstrukcji komory spalania, która wytrzymuje nie tylko wysokie temperatury, ale także gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji przez dziesięciolecia. Wprawdzie niewidocznym, ale istotnym detalem jest system prowadzenia powietrza do spalania po narożnej szybie wkładu HKD 10 i 11. Zapewnia to spokojny przebieg spalania i czystą szybę na całej powierzchni. Wloty powietrza w komorze spalania i jej geometria zostały zaprojektowane w oparciu o szczegółowe symulacje i testy laboratoryjne w taki sposób, że zapewniają one optymalne dopalanie gazów.

Wielkości szyby i masy akumulacyjnej są optymalne dla pomieszczeń o zapotrzebowaniu cieplnym do 3 kW. W ten sposób BRUNNER dostosował swój wkład do pieców z ceramiczną masą akumulacyjną do niższego zapotrzebowania cieplnego typowego w dzisiejszym budownictwie. Umiarkowane oddawanie ciepła wnosi przyjemny i zdrowy klimat do pomieszczeń mieszkalnych. Pomysł, aby jedyną w swoim rodzaju atmosferę kominka otwartego połączyć z wydajnością klasycznego pieca kaflowego BRUNNER zrealizował już w roku 1991. Wynikiem była nowa generacja wkładów z dużą szybą zamiast typowego żeliwnego frontu z małymi drzwiczkami. Kombinacja ta jest możliwa dzięki dużej, wytrzymałej szybie ceramicznej i specjalnej geometrii komory spalania, która zapewnia czyste spalanie drewna w bardzo wysokich temperaturach. Gorące gazy spalinowe nie trafiają jednak od razu do komina, tylko najpierw przechodzą przez długi kanał ceramiczny. Odbiera on ciepło gazów spalinowych i oddaje je powoli poprzez obudowę pieca do pomieszczenia. W ten sposób piec kaflowy uzyskuje typową dla tego rodzaju konstrukcji wysoką sprawność. Rodzina wkładów HKD firmy BRUNNER to długowieczna, łatwa w obsłudze, wyróżniająca się czystym spalaniem, jak również elegancka i warta swojej ceny alternatywa dla zwykłego kominka.

źródło i zdjęcia: Brunner