Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Automatyka, sterowanie, inteligencja

Ostatnio dodane produkty
Automatyka, sterowanie, inteligencja
Smart home, dom inteligentny, to określenia budynku, w którym różne instalacje – wentylacyjna, grzewcza, alarmowa, oświetleniowa – i urządzenia oraz elementy wyposażenia, takie jak źródło ciepła, okna, rolety, żaluzje itp., współpracują ze sobą w ramach jednego systemu. Taka integracja jest nie tylko bardzo wygodna dla domowników, ale także poprawia ich bezpieczeństwo i pozwala zredukować rachunki eksploatacyjne. Jakie konkretnie możliwości daje instalacja inteligentna?

Komfortowe mieszkanie

Mieszkanie w domu inteligentnym jest przede wszystkim bardzo komfortowe. Automatyka zapewnia bowiem optymalne sterowanie różnymi instalacjami i urządzeniami, a nasz udział ogranicza się właściwie do jej zaprogramowania.

Możliwości systemu są bardzo szerokie. Przykładowo, dzięki centralnemu sterowaniu oświetleniem i rozmieszczonym w budynku czujnikom, intensywność świecenia może dopasować się do naszych aktualnych potrzeb. Rano, o wskazanej wcześniej godzinie, może nas obudzić światło (można też zaplanować podnoszenie się rolet o danej porze). Gdy w nocy będziemy chcieli skorzystać z toalety, oświetlenie o niskim natężeniu uruchomi się tylko na naszej trasie z sypialni, albo będzie za nami podążać. Oświetlenie traktów pieszych wokół domu uruchomi się wraz z nastaniem zmroku, a wyłączy, gdy pójdziemy spać.

Za pośrednictwem automatyki salon można łatwo przekształcić w salę projekcyjną – opuścić rolety, zamknąć drzwi wewnętrzne, z sufitu wysunąć projektor z ekranem, dyskretnie podświetlić wnętrze i odtworzyć wybrany film. Dzięki głośnikom i czujnikom ruchu umieszczonym w różnych miejscach budynku ulubiona muzyka może, podobnie jak światło, podążać za domownikiem.

Czujnik temperatury może wysyłać sygnał do zamknięcia rolet podczas upałów (żeby w środku panował przyjemny chłód) lub mrozów (aby dom się nie wyziębiał), a stacja pogody włączona w instalację da znać, że mają zostać zamknięte na czas burzy z gradem. W razie deszczu system zamknie również niedomknięte okna. Dzięki rozmieszczonym w pomieszczeniach czujnikom jakości powietrza oraz aktualnej prognozie pogody pobranej z Internetu, system – uchylając i zamykając okna – może samodzielnie wentylować wnętrza.

Do systemu inteligentnego budynku można również włączyć podlewanie ogrodu. Zraszacze może uruchamiać aplikacja pobierająca z sieci dane o pogodzie, a czujnik wilgotności umieszczony na rabacie wyłączy je, gdy ziemia będzie wystarczająco mokra.

Aplikacja do zdalnego sterowania inteligentnym domem fot. Satel
Aplikacja do zdalnego sterowania inteligentnym domem fot. Satel

Bardziej bezpiecznie

Bezpieczeństwo poprawimy znacząco, włączając do automatyki budynku instalację alarmową. Dzięki temu podczas wychodzenia z domu system poinformuje nas, czy zamknęliśmy wszystkie okna. Na czas naszej nieobecności może też zostać odcięty dopływ gazu do kuchenki oraz prądu do gniazd – oczywiście z wyjątkiem tych obwodów, które zasilają np. lodówkę.

W domach inteligentnych możemy na przykład zaprogramować włączanie światła, telewizora czy muzyki pod naszą nieobecność w domu, wysyłając w ten sposób sygnał, że budynek nie jest pozbawiony opieki. Jeżeli intruz dostanie się już do środka, mogą go spłoszyć włączające się nagle światła, które uruchomi zaprogramowana w odpowiedni sposób instalacja.

Smart dom to również odpowiednia reakcja na awarie – automatyczne włączenie intensywnej wentylacji budynku w momencie wydobywania się śmiertelnego czadu, odcięcie gazu w razie jego wycieku, zamknięcie głównego zaworu wodociągowego podczas zalania itp.

Smart dom fot. Salus Controls
Smart dom fot. Salus Controls

Realne oszczędności

Przy wszystkich swoich zaletach system inteligentnego budynku ma jedną wadę – wysokie koszty inwestycyjne. Niezbyt rozbudowany system kosztuje przynajmniej ok. 20 tys. zł. I choć w ostatnich latach ceny automatyki wyraźnie maleją, wielu inwestorów wciąż nie jest przekonanych do zasadności takich wydatków..

Niech przemówi więc argument o… oszczędnościach. Specjaliści szacują, że dzięki instalacji inteligentnej na zużyciu energii elektrycznej i gazu można oszczędzić nawet 30%. Jest to możliwe dzięki zautomatyzowaniu – i dopasowaniu do warunków atmosferycznych oraz pory dnia – pracy rolet zewnętrznych i osłon przeciwsłonecznych, oświetlenia, a także wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania.

Dobrym przykładem jest sposób wykorzystania sygnałów z czujników otwarcia okien. W momencie ich uchylenia system przekazuje do instalacji grzewczej i wentylacyjnej informację, by w danym pomieszczeniu wstrzymać ogrzewanie i wentylację. Podobny sygnał może zostać wysłany podczas naszej nieobecności w domu. Automatyczne sterowanie można też wykorzystać do regulowania pracy rolet zewnętrznych i osłon przeciwsłonecznych.

Dzięki wspomnianym już czujnikom ruchu oświetlenie wyłączy się w miejscach, gdzie nie przebywają domownicy.
Do instalacji można też włączyć rozmaite urządzenia AGD, np. zmywarkę, która dla oszczędności rozpocznie pracę podczas tańszej taryfy energetycznej.

Sterowanie ogrzewaniem w domu fot. Schneider Electric
Sterowanie ogrzewaniem w domu fot. Schneider Electric