Aktualności

ŁUPEK – naturalna perfekcja na dachu

03.07.2014

Co sprawia, że łupek czyli skała znajduje zastosowanie na dachach i elewacjach?

Trwałość jest więc najważniejszym atutem pokrycia z łupka. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy cofnąć się w czasie do okresu początku naszej ery, kiedy to pojawiły się pierwsze pokrycia dachów z łupka. Bardzo często pokrycia te trwały przez kilka wieków sprawdzając się na najbardziej okazałych budowlach naszej cywilizacji. Trwałość jest więc najważniejszym atutem pokrycia z łupka.

Drugą ważną cechą naturalnego łupka dachowego, poza wyjątkową estetyką, jest jego naturalność. W procesach wydobycia oraz przygotowania łupka do ostatecznej formy układanej na dachu nie są używane chemikalia ani sztuczne barwniki. Finalny produkt jest więc w 100% produktem naturalnym.

Czy każdy dach można przykryć łupkiem?

Zastosowania łupka na dachu ogranicza jedynie jako kąt nachyleniaZastosowania łupka na dachu ogranicza jedynie jako kąt nachylenia. Minimalne pochylenie powinno wynosić co najmniej 20 stopni. Poza tym warunkiem łupek można zastosować na najbardziej nietypowych bryłach dachów.

Jak powstaje dachówka z łupka naturalnego?

W Hiszpanii, gdzie są największe pokłady łupka wysokiej jakości wydobywa się do odkrywkowo przy użyciu najnowocześniejszych maszyn.Obecnie wydobywany i eksploatowany łupek powstał w procesach geologicznych ok. 300 milionów lat temu. W Hiszpanii, gdzie są największe pokłady łupka wysokiej jakości wydobywa się do odkrywkowo przy użyciu najnowocześniejszych maszyn.

Bloki skał wydobywane z kopalni trafiają do zakładów produkcyjnych, gdzie odbywa się jego rozdzielanie na odpowiednie grubości (5 lub 7 mm) selekcja i pakowanie.

Bloki skał wydobywane z kopalni Bloki trafiają do zakładów produkcyjnych, gdzie odbywa się jego rozdzielanie na odpowiednie grubości (5 lub 7 mm) selekcja i pakowanie

Wyrafinowane i naturalne.

W czasach teraźniejszych główne wyzwanie architektoniczne to stworzenie projektu przy użyciu jak największej ilości materiałów ekologicznych oraz funkcjonalnych, które pozostają niezmienione przez lata oraz nie wymagają dodatkowych kosztów utrzymania w okresie eksploatacji.

Tym zadaniom może sprostać właśnie łupek dachowy. Jego wyrafinowany wygląd, odporność gwarantują prestiż oraz trwałość.

źródło i zdjęcia: Pizarras Polska

Firma powiązana:

PIZARRAS POLSKA Sp. z o.o.

Telefon 22 830 72 70
www.pizarras.pl
handlowy@pizarras.pl

PIZARRAS POLSKA Sp. z o.o.