Aktualności

Dni otwarte w zakładach Semmelrock Stein+Design

24.05.2010

Wiosna to czas dużej aktywności na rynku budowlanym. Nieprzypadkowo ten właśnie okres wybrała firma Semmelrock Stein+Design, producent szlachetnej kostki brukowej, na zorganizowanie Dni Otwartych w nowych zakładach produkcyjnych w Stanowicach pod Oławą oraz Gnatowicach koło Sochaczewa...

Dni Otwarte w nowych zakładach Semmelrock odbyły się 23 kwietnia (w Stanowicach) oraz 14 maja 2010 (w Gnatowicach). Firma Semmelrock zaprosiła swoich partnerów handlowych, dostawców oraz wielu innych gości, w tym władze gminne i powiatowe. W przypadku obu spotkań najważniejszym punktem programu było zwiedzanie zakładów produkcyjnych. Wybudowane od podstaw z wykorzystaniem najnowszych technologii, są to jedne z najnowocześniejszych fabryk bruku w Polsce. Prace budowlane zakończono w 2009 roku; obecnie oba zakłady prowadzą regularną produkcję.

Szybko, cicho i ekologicznie

Nowa fabryka pod Oławą może wyprodukować dziennie ponad 4500 m? nawierzchni; zakład w Gnatowicach ponad 9000 m?. Dokładna ilość zależy od tego, jaki rodzaj materiału znajduje się na linii produkcyjnej. Docelowo nowe zakłady będą wytwarzać wszystkie kostki brukowe i inne elementy dostępne w bogatej ofercie Semmelrock. Zakłady są w pełni zautomatyzowane i do ich obsługi wystarczy zaledwie kilka osób. Mając na uwadze warunki pracy oraz otoczenie, w trakcie projektowania zakładów zadbano o skuteczne tłumienie hałasów. Główną maszynę wytwarzającą elementy nawierzchni, tzw. wibroprasę, umieszczono w specjalnej kapsule, która hałas na poziomie 130-140 dB minimalizuje poniżej bezpiecznej wartości 80 dB.

Nowe zakłady Semmelrock są przyjazne nie tylko dla ludzi, ale także dla środowiska. - Proces produkcyjny wymaga dużej ilości wody, szczególnie w przypadku kostek o tak zwanej płukanej powierzchni. Aby zoptymalizować gospodarowanie tym cennym zasobem, woda jest oczyszczana na miejscu i ponownie wykorzystywana w procesie produkcji – mówi Paweł Ciepły, dyrektor zarządzający firmy Semmelrock Stein+Design.

Recykling wody to nie jedyne działania proekologiczne. Standardem we wszystkich zakładach spółki są nowoczesne filtry na silosach cementu i popiołów oraz systemy oczyszczania powietrza wewnątrz hal przemysłowych. Ponadto, we wszystkich nowych zakładach kruszywa wykorzystywane do produkcji są magazynowane w specjalnych „betonowych komorach”, co znacznie ogranicza zapylenie. Wysoki poziom filtrowania oraz zabezpieczenie komponentów produkcyjnych są kolejną przyjazną dla środowiska cechą nowych jednostek produkcyjnych. Wysoka kontrola jakości na etapie powstawania produktów pozwala również na recykling betonu. Co więcej, Semmelrock stara się minimalizować zużycie folii stosowanej do pakowania gotowych produktów.

Myśleć globalnie, działać lokalnie

Decyzja o rozbudowaniu sieci zakładów została podjęta z kilku powodów. Po pierwsze, firma przewiduje w długofalowej perspektywie wzbogacenie swojego asortymentu w oparciu o nowe technologie. Po drugie, rosnące zainteresowanie nawierzchniami ze szlachetnego bruku betonowego, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i w sektorze publicznym, sprawiło, że trzy fabryki Semmelrock (w Kołbieli koło Warszawy, w Gdyni oraz w Gliwicach) nie były w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby rynku. Dlatego firma postanowiła zainwestować w nowe zakłady – w Stanowicach pod Oławą oraz w Gnatowicach koło Sochaczewa.

Gnatowice wybrano ze względu na duży popyt w Polsce centralnej, przewyższający możliwości produkcyjne zakładu w Kołbieli. Natomiast otwarcie zakładu w Stanowicach jest związane z planem rozszerzenia zasięgu firmy o południowo-zachodnią Polskę, m.in. rynek Wrocławia i okolic. – Jako firma międzynarodowa, we wszystkich zakładach Semmelrock Stein+Design wykorzystujemy doświadczenie zdobyte w naszych dziewięciu oddziałach europejskich, ale ze względu na koszty transportu i zróżnicowanie upodobań w zależności od regionu, produkcja kostki brukowej zawsze pozostanie biznesem lokalnym – wyjaśnia Paweł Ciepły. Na atrakcyjność obu lokalizacji wpłynęła też dobrze układająca się współpraca z władzami gminy i powiatu, a dodatkowo w przypadku Stanowic  - położenie w specjalnej strefie ekonomicznej.

Dobry gospodarz

Firma Semmelrock zadbała o ciekawą oprawę Dni Otwartych, m.in. muzykę na żywo oraz konkursy z nagrodami. Spotkania dodatkowo uatrakcyjnił występ kabaretu Koń Polski w Stanowicach i Kabaretu Młodych Panów w Gnatowicach. Obie imprezy poprowadził prezenter telewizyjny Maciek Rock.

Więcej