Aktualności

Saint-Gobain Building Glass Polska pomaga budować mieszkania treningowe dla młodzieży

11.08.2016

Dzięki wsparciu Fundacji Saint-Gobain Initiatives, marek Saint-Gobain oraz pracowników firmy udało się zaadaptować blisko 180 m2 nieużywanego poddasza w kamienicy przy ulicy Brechta na warszawskiej Pradze na 7 mieszkań treningowych. Dla chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Aninie, którzy zamieszkają na Brechta, mieszkania treningowe są ostatnim etapem w przygotowaniu do samodzielności.

Pomocna dłoń dla młodych

Projekt tworzenia mieszkań jest realizowany przez Fundację Habitat for Humanity Poland, która chce stworzyć modelowe rozwiązanie wspierające młodzież opuszczającą instytucje pieczy zastępczej. Grupa Saint-Gobain zaangażowała się od początku w trwające ponad rok prace adaptacyjne, oferując wsparcie finansowe i rzeczowe, a pracownicy firmy pomagali jako wolontariusze przy pracach wykończeniowych.

Projekt tworzenia mieszkań jest realizowany przez Fundację Habitat for Humanity Poland

Od września na Brechta zamieszka 6 chłopców opuszczających Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Aninie. Z pomocą wychowawcy będą się uczyć odpowiedzialności za siebie i powierzone mieszkanie. Jednym z lokatorów będzie Adrian, który w wieku 4 lat trafił do domu dziecka, a jako nastolatek miał liczne problemy w szkole oraz zatargi z prawem.

- "W ośrodku w Aninie z pomocą wychowawców udało mi się uporządkować moje życie. Za rok zdaję maturę i chcę dostać się na Akademię Obrony Narodowej. Dla mnie i dla moich kolegów, którzy tutaj zamieszkają, jest to ogromna szansa" - mówi Adrian.

Od września na Brechta zamieszka 6 chłopców opuszczających Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Aninie

Mieszkania treningowe to miejsce, gdzie młodzi opuszczający ośrodek wychowawczy przez rok przygotowują się do dorosłego życia. Jednocześnie ucząc się i pracując, muszą sami zadbać o mieszkanie i opłacić rachunki. Tak, aby po opuszczeniu mieszkań treningowych byli gotowi do w pełni samodzielnego życia.

- "Fundacja Saint-Gobain Initiatives dąży do zapewnienia dostępu do mieszkań wygodnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska, osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wszyscy wiemy, że bez godnego miejsca, do życia ciężko jest budować swoją przyszłość. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy pomóc w stworzeniu mieszkań o dobrym standardzie i w dobrej jakości, które zapewnią młodym poczucie bezpieczeństwa i komfortu oraz ułatwią im start w dorosłość" – wyjaśnia François-Xavier Moser, prezes Saint-Gobain w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji.

Zaangażowanie pracowników

Fundacja Saint-Gobain Initiatives przyjęła innowacyjną formułę działania, polegającą na aktywnym uczestnictwie pracowników Grupy Saint-Gobain. Pracownicy mogą zgłaszać projekty w ramach wolontariatu, a później dzięki swojej wiedzy i kompetencjom technicznym biorą także udział w ocenie projektów oraz pilotują ich wdrażanie i realizację. Podobnie było w przypadku projektu adaptacji strychu na mieszkania treningowe, w który zaangażował się jako koordynator Andrzej Kruszyński, pracownik Saint-Gobain. Do pomocy w pracach adaptacyjnych na Brechta zgłosili się także inni pracownicy Grupy, którzy w ramach Dnia Wolontariatu pomagali w pracach wykończeniowych, takich jak malowanie, tynkowanie, czy wykańczanie podłogi.

Fundacja Saint-Gobain Initiatives przyjęła innowacyjną formułę działania, polegającą na aktywnym uczestnictwie pracowników Grupy Saint-Gobain

- "Ten wolontariat był dla mnie i moich kolegów wyjątkowym doświadczeniem. Pomagaliśmy w pracach wykończeniowych wspólnie z chłopcami, którzy tutaj zamieszkają. Mieliśmy okazję ich poznać, porozmawiać, a dzięki temu doświadczyliśmy osobiście, że nasza pomoc ma sens. To daje ogromną satysfakcję i radość" – mówi Andrzej Kruszyński.

Fundacja Saint Gobain Initiatives z siedzibą w Paryżu sfinansowała koszt prac budowlanych związanych z adaptacją strychu przy ulicy Brechta 12 i był to pierwszy projekt Fundacji zrealizowany w Polsce.

Grupa Saint-Gobain zaangażowała się od początku w trwające ponad rok prace adaptacyjneJakość i standard

Tworząc produkty do wykończenia oraz izolacji mieszkań i domów, grupa Saint-Gobain stara się przede wszystkim o to, aby wspierały oszczędzanie energii i były przyjazne dla środowiska.

- "Mieszkania treningowe znajdują się na strychu, który latem bardzo szybko się nagrzewa, a zimą oddaje ciepło, dlatego szczególnie ważne było dla nas zapewnienie jak najlepszej izolacji dachu, podłogi oraz ścian i zapobieżenie utracie energii oraz ciepła. W adaptacji poddasza wykorzystaliśmy materiały izolacyjne najwyższej jakości" - tłumaczy Henryk Kwapisz, ekspert techniczny ze strony Saint-Gobain.

Oddział Saint-Gobain w Polsce dostarczył materiały budowlane i izolacyjne trzech Marek: Weber (materiały wykończeniowe, m.in. tynki, posadzki cementowe i kleje do płytek) Isover (materiały do izolacji dachu oraz ścian) oraz Rigips (systemy stelażowe do sufitów i ścian).

źródło i zdjęcia: Isover Saint-Gobain Construction Products Polska